fot. mswia.gov.pl

MSWiA: rządowe wsparcie w walce z plagą komarów

Rząd udzieli pomocy samorządom z Małopolski, Podkarpacia i Świętokrzyskiego, które po majowych podtopieniach borykają się z plagą komarów – poinformowało w piątek wydział prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pieniądze na ten cel będą pochodziły z rezerwy ogólnej.

Resort w przesłanym PAP komunikacie wskazał, że problem wyjątkowo dużej liczby komarów dotyczy zwłaszcza południa Polski, gdzie najwięcej szkód wyrządziły ulewne deszcze w drugiej połowie maja. W niektórych gminach rzeki utworzyły rozlewiska, co w połączeniu z upałami stwarza korzystne warunki do rozmnażania się komarów.

„Dotknięte przez powódź gminy z Małopolski, Podkarpacia i Świętokrzyskiego będą mogły – za pośrednictwem wojewodów – wnioskować do MSWiA o dofinansowanie na walkę z komarami. Rząd uruchomi na ten cel środki finansowe z rezerwy ogólnej” – poinformowało ministerstwo.

Do walki z plagą komarów mogą służyć różne metody i środki.

„O dofinansowanie w zwalczaniu plagi komarów będą mogły się ubiegać tylko te gminy, które uzyskają pozytywne opinie związane z bezpieczeństwem sanitarnym i ochroną środowiska” – zastrzegł resort.

Takie opinie muszą wydać odpowiednie Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.

PAP/RIRM

drukuj