Sejm przyjął w czwartek nowelizację Karty Nauczyciela

Od wrześnie pensje nauczycieli wzrosną o 9,6 proc. Sejm przyjął w czwartek nowelizację Karty Nauczyciela.

We wrześniu tego roku nauczyciele dostaną podwyżkę. Średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 9,6 proc. Nowela wprowadza też dodatek dla nauczycieli stażystów, określa minimalną wysokości dodatku za wychowawstwo i skraca ścieżkę awansu.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 420 posłów, 11 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Poseł Jacek Kurzępa, członek sejmowej komisji edukacji zwraca uwagę, że rząd realizuje w ten sposób porozumienie zawarte z „Solidarnością”.

– Dotrzymujemy słowa. Uzgodniliśmy ze związkowcami z „Solidarności”, który reprezentują tez środowisko nauczycielskie, tego typu rozwiązania, w związku z czym jesteśmy bardzo wiarygodni. Nie dawniej niż dwa-trzy miesiące temu te uzgodnienia zostały poczynione, a my wczoraj podjęliśmy prace komisyjne, które także wczoraj zostały przegłosowane. Dotrzymujemy słowa – mówi Jacek Kurzępa.

Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września 2019 r. z wyrównaniem od 1 września. Po wdrożeniu nowelizacji wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty wzrośnie o 244 zł brutto, nauczyciela kontraktowego o 251 zł brutto, nauczyciela mianowanego o 285 zł brutto, a nauczyciela dyplomowanego o 334 zł brutto.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj