fot. pixabay.com

Szef NSZZ Policjantów: Przychyliliśmy się większością głosów do propozycji MSWiA

Przychyliliśmy się większością głosów do propozycji MSWiA ws. rozwiązań w ustawie modernizacyjnej – powiedział szef NSZZ Policjantów, Rafał Jankowski. Cieszę się z tej decyzji i czekam na decyzje związków PSP i SG – odpowiedział wiceszef resortu Maciej Wąsik.

W poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie związków zawodowych służb mundurowych podległych MSWiA z wiceszefem tego resortu Maciejem Wąsikiem. Nowe propozycje, które tam przedstawiono, zakładały m.in. podwyżkę o 677 zł, awanse w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach oraz odmrożenie funduszu nagród na poziomie 5,4 proc. w tym i 2,7 proc. w kolejnym roku.

Na dzisiejszym spotkaniu Zarządu Głównego NSZZ Policjantów związkowcy – większością głosów – przychylili się do propozycji przedstawionych przez MSWiA.

„Te propozycje oczywiście mogłyby być lepsze. Ja, Rafał Jankowski chciałbym, żeby były lepsze, ale takich propozycji, jakie zostały złożone się nie odrzuca” – powiedział Rafał Jankowski.

Dodał, że w trakcie prac zespołu składającego się z przedstawicieli resortu i związków zawodowych, związkowcy będą się starali wypracować jeszcze „lepsze rozwiązania, które – mam nadzieję – wejdą w życie ciągu najbliższych dwóch lat”.

Na decyzję policyjnych związkowców szybko zareagował wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik, który na Twitterze napisał: „Otrzymałem właśnie informacje, że Zarząd Główny NSZZ Policjantów zdecydowaną większością głosów przyjął propozycję @MSWiA_GOV_PL w sprawie rozwiązań w ustawie modernizacyjnej! Cieszę się z tej decyzji i czekam na decyzje związków Straży Pożarnej i Straży Granicznej!”.

Propozycja strony rządowej zakłada, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od 1 stycznia 2022 roku podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej kwocie 677 zł brutto na etat wraz z nagrodą roczną. Jak zaznacza MSWiA, daje to kwotę 500 zł netto.

Resort poinformował również, że wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik, zapewnił w imieniu strony rządowej, że od 2023 roku waloryzacje uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWiA będą obejmowane wskaźnikiem przewidzianym dla całej sfery budżetowej. MSWiA przypomniało, że w przyszłym roku w ramach podwyżki w wysokości 677 zł brutto ujęta jest kwota waloryzacji o 4,4 proc.

Kolejna propozycja dotyczyła awansów w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach. Resort zaproponował, że funkcjonariusze dotychczas zaszeregowani w grupie 2 zostaną automatycznie przeniesieni do grupy 3. Z kolei funkcjonariusze z 3 grupy otrzymają awanse do grupy 4, a ci z grupy 4 do 5.

„Zmiany dotyczące funkcjonariuszy z grup 2-4 wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku. Natomiast osoby zaszeregowane w grupie 5 będą przenoszone do grupy 6 na przestrzeni czterech lat – co roku 25 proc. funkcjonariuszy” – podało MSWiA.

Awans w policji – jak zaznaczył resort – otrzyma ok. 64 tys. funkcjonariuszy, w PSP – prawie 11 tys. funkcjonariuszy, a w Straży Granicznej – prawie 9 tys. funkcjonariuszy.

„Dodatkowo zaproponowano zniesienie limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz wprowadzenie możliwości awansowania do wyższych grup uposażenia zasadniczego” – zaznaczyło MSWiA.

Jak dodano, wcześniej ze stroną związkową wynegocjowano odmrożenie funduszu nagród zarówno w 2021, jak i w 2022 roku. W tym roku fundusz nagród wyniesie 5,4 proc., natomiast w roku 2022 – 2,7 proc.

Z informacji, jakie przekazało MSWiA, wynika ponadto, że zarówno strona rządowa, jak i społeczna zgodziły się, że istnieje potrzeba powołania zespołu składającego się z przedstawicieli resortu i związków zawodowych.

Zespół miałby się zająć m.in. analizą systemu uposażeń, modyfikacją zasad naliczania dodatku służbowego i funkcyjnego oraz dodatku stażowego.

Resort zaznaczył, że na spotkaniu wiceszef resortu Maciej Wąsik poinformował, że najpóźniej do 1 marca 2022 roku wejdzie w życie zmiana w zakresie artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Chodzi o zmianę zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl