Szef MSWiA nagrodził funkcjonariuszy krakowskiego Archiwum X

Listy gratulacyjne i nagrody finansowe za służbę wręczył ośmiorgu funkcjonariuszom krakowskiego Archiwum X szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński. Podczas dzisiejszej uroczystości w Krakowie minister podziękował policjantom za rozwiązanie spraw, które wydawały się nie do rozwiązania.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński podkreślił, że wyróżnienia trafiły do funkcjonariuszy, którzy „na co dzień zajmują się sprawami, które dotychczas wydawały się nierozwiązywalnymi”.

Minister Brudziński ocenił, że rezultaty pracy Archiwum X są owocem „nietuzinkowej pasji”.

„I za tę państwa pasję bardzo państwu dziękuję, za to, że te sprawy, wydawałoby się nierozwiązywalne, zostały rozwiązane. Za to, że ci, którzy żyli w przekonaniu, że są zbrodniarzami doskonałymi, trafili tam, gdzie ich miejsce” mówił minister i dodał, że „ci, którzy dotychczas żyli i na pewno jeszcze żyją z przekonaniem: >> jesteśmy zbrodniarzami doskonałymi<<, jednego mogą być pewni nie ma zbrodni doskonałej i niech drżą (…)”, ponieważ funkcjonariusze Archiwum X są dla nich „absolutnym zagrożeniem”.

Szef MSWiA zaznaczył, że wzrost zaufania do policji to w znacznej mierze zasługa żmudnej, wielogodzinnej i wydawałoby się mało widowiskowej pracy funkcjonariuszy Archiwum X.

Joachim Brudziński zwrócił też uwagę na trafiające się tzw. czarne owce w służbach mundurowych.

„W wypadku państwa pracy i zaangażowania nie wystąpił element źle rozumianej, źle interpretowanej i w dłuższej perspektywie zabójczej dla każdej służby solidarności zawodowej, czy też próby zamiatania pod dywan” – powiedział minister.

Jak podkreślił Joachim Brudziński, dzięki byłemu szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi wszystkie służby mundurowe są modernizowane.

Minister zaznaczył, że w najbliższych latach ponad 9 mld zł zostanie przeznaczonych na działanie, rozwój, doposażenie wszystkich służb mundurowych, a także na podwyżki dla ich pracowników. Od 1 maja lepiej wynagradzani mają być początkujący funkcjonariusze.

„Bezpieczeństwo obywateli, Polaków, musi kosztować. A żeby obywatele byli bezpieczni, to muszą być dobrze wyposażeni, wyszkoleni i dobrze opłacani funkcjonariusze” powiedział Joachim Brudziński.

Minister przypomniał, że w tym roku Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości. Jak ocenił, do służb mundurowych powinni trafiać ludzie z ideami, mający w sercach „ojczyznę, służbę Rzeczpospolitej”.

Szef MSWiA zapewnił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie wspierał służby mundurowe w pracy nad bezpieczeństwem Polaków. W tym celu m.in. otwierane będą kolejne posterunki policji.

Po uroczystości w Wojewódzkiej Komendzie Policji w Krakowie szef MSWiA pojechał do podkrakowskich Słomnik, gdzie zwiedził komisariat i rozmawiał z policjantami o ich pracy.

PAP/RIRM

drukuj