fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Wiceszef MSWiA: Mam nadzieję, że jeszcze dziś pogorzelcy z Nowej Białej otrzymają pierwsze zapomogi

Mieszkańcy Nowej Białej nie zostaną sami, bez pomocy. W ministerstwie już działamy i mam nadzieję, że jeszcze dzisiaj pogorzelcy otrzymają szybką zapomogę w postaci 6 tys. zł – powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że po ocenie strat mieszkańcy otrzymają większe zapomogi, które mogą sięgnąć do 200 tys. zł.

Informacja o pożarze w Nowej Białej dotarła do straży pożarnej w sobotę o godzinie 18.20. Ogień szybko rozprzestrzeniał się, ponieważ zabudowa Nowej Białej jest zwarta i zgrupowana, a część budynków jest drewniana.

W wyniku pożaru wsi 21 budynków mieszkalnych w większym lub mniejszym stopniu zostało uszkodzonych. 23 budynki gospodarcze zostały spalone doszczętnie lub częściowo. Dziewięć osób zostało rannych.

Jak zaznaczył w niedzielę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, poszkodowani w pożarze mieszkańcy otrzymają od ministerstwa pomoc finansową.

„W ministerstwie już działamy, tak żeby jak najszybciej pomóc. Mam nadzieję, że jeszcze dzisiaj pogorzelcy otrzymają szybką zapomogę w postaci sześciu tysięcy złotych” – powiedział Maciej Wąsik. Podkreślił, że te 6 tysięcy złotych jest po to, aby pogorzelcy mieli już środki na pierwsze wydatki.

Wiceszef MSWiA poinformował, że gmina będzie musiała powołać komisję, która oszacuje straty.

„W myśl przepisów Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ma rezerwę kryzysową, z której wypłaca duże zapomogi dotyczące właśnie pogorzelców czy powodzian. Te pieniądze będą bardzo szybko wypłacane, ale tutaj szybkość wypłaty zależy od działań gminy” – tłumaczył.

„Mam nadzieję i myślę, że to sprawa oczywista i działania samorządu będą bardzo szybkie. Tak żeby można było jak najszybciej wspomóc pogorzelców pieniędzmi, żeby mogli odtworzyć swój majątek” – przekazał, dodając, że większe zapomogi mogą sięgać do 200 tys. złotych.

Maciej Wąsik podziękował też strażakom za ich akcję.

„Chciałem podziękować strażakom za ich ofiarne, praktycznie całonocne działanie. To był hektar pożaru w zwartej zabudowie drewnianej. Ogromna sprawność straży pożarnej, że doprowadzili, że ten pożar się w takich trudnych warunkach i silnym wietrze nie rozpowszechnił jeszcze dalej” – dodał.

W akcji gaśniczej brało udział sto zastępów straży pożarnej z PSP i OSP z powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, suskiego i krakowskiego.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl