fot. PAP/Paweł Supernak

5 proc. darmowych podręczników do wymiany

Około 5 proc. darmowych podręczników dla pierwszoklasistów wymaga wymiany po roku użytkowania. Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska na konferencji w Kuratorium Oświaty w Łodzi powiedziała, że jest zadowolona z takiego wyniku.

MEN zebrało informacje ze szkół dotyczące stanu podręczników zwróconych przez pierwszoklasistów, aby określić, ile z nich wymaga wymiany
i uzupełnienia.

Następny krok będzie się już wiązał z kosztami – zauważa poseł Lech Sprawka, członek sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

– Niestety, ale uzupełnienie tych podręczników odbywa się albo kosztem samorządów, albo rodziców. Cały program jest źle skonstruowany, a ich jakość merytoryczna jest na bardzo niskim poziomie. Nie zapewnia dobrego kształcenia w szczególności, gdy dotyczy coraz młodszych dzieci – zaznacza poseł Lech Sprawka.

Po roku użytkowania uczniowie zwrócili podręczniki do szkoły, która przekaże je pierwszoklasistom z nowego rocznika.

Do uczniów klas drugich trafi nowy rządowy podręcznik „Nasza szkoła”. Szkoły dostaną też środki na zakup dla nich podręczników do języka obcego i ćwiczeń.

MEN planuje, aby w roku szkolnym 2017/2018 wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów korzystali z darmowych podręczników i ćwiczeń udostępnianych przez szkoły.

RIRM

drukuj