Wkrótce Rada Narodowego Kongresu Nauki zajmie się reformą uczelni

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powołał Radę Narodowego Kongresu Nauki. Jej przewodniczącym został prof. Jarosław Górniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Powołanie Narodowego Kongresu Nauki wpisuje się w ogłoszoną kilka dni temu przez wicepremiera Jarosława Gowina strategię rozwoju dla polskich uczelni i polskiej nauki. Składająca się z trzech filarów propozycja zmian i reform ma zagwarantować poprawę kondycji polskich uniwersytetów oraz zapewnić rozwój nauki.

– Potrzebujemy więcej środków na szkolnictwo wyższe, ale też nowych zasad finansowania – zasad projakościowych. Pewne rozwiązania już tutaj zaproponowaliśmy, ale potrzebujemy też nowego typu uczelni, przekształcenia nie wybranych i wskazanych przez ministerstwo uczelni, lecz takich, które podejmą wewnętrzny trud przekształceń oraz konkurencję o to, żeby uzyskać status nowego typu uczelni, czyli uczelni badawczych, uczelni kształcących w sposób elitarny – podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zadaniem Narodowego Kongresu Nauki będzie wypracowanie propozycji reform w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym.

– Mnie samemu, moim współpracownikom, ministerstwu – nie uda się tego osiągnąć z wielu powodów. Możemy to osiągnąć tylko dzięki państwa pomocy, dzięki waszemu autorytetowi w środowisku naukowym, dzięki temu, jak ogromny potencjał intelektualny, koncepcyjny sami potraficie wnieść do tych debat – wskazuje wicepremier Jarosław Gowin.

W gremium powołanym przez ministra znalazło się 52 uczonych, między innymi przedstawiciele nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych, medycznych czy technicznych.  Przewodniczącym Rady Narodowego Kongresu Nauki został prof. Jarosław Górniak, który jest twórcą i kierownikiem Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

– Mamy za sobą pewną debatę w środowisku. Jest duże oczekiwanie dotyczące zmian, które są potrzebne, istnieją różnego rodzaju diagnozy. W tej chwili przyszedł czas na to, żeby tak naprawdę nadać temu operacyjny kształt – wskazuje prof. Jarosław Górniak – przewodniczący Rady Narodowego Kongresu Nauki.

Rada Narodowego Kongresu Nauki będzie organizować co miesiąc konferencje programowe. Spotkania będą odbywać się w różnych miastach na terenie całej Polski. Potrwają od października do lipca przyszłego roku.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl