fot. PAP/Rafał Guz

Nauka zdalna. Rodzice mogą składać wnioski o specjalny zasiłek opiekuńczy

Od dziś uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczą się zdalnie. Najmłodsi nadal mogą liczyć na opiekę w żłobkach i przedszkolach. Rodzice dzieci do 8. roku życia, którzy muszą opiekować się nimi w domu, znów mogą składać wnioski o specjalny zasiłek opiekuńczy.

W poniedziałek do nauki zdalnej przystąpili najmłodsi uczniowie szkół podstawowych z klas I – III. Przed nauczycielami stoi duże wyzwanie, aby zajęcia były ciekawe i przykuwały uwagę.

– Żeby nie były w tej samej formie, żeby nie były w tej samej inwencji. Powinny angażować nie tylko intelekt ucznia, ale także emocje, powinny go angażować wielopłaszczyznowo i uruchamiać jego talenty, umiejętności – podkreśla ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu.

Szkoły katolickie starają się dbać, w tym trudnym okresie, o pełny rozwój dzieci i młodzieży.

– Dbamy o kondycję psychiczną, fizyczną, ale także duchową – tłumaczy ks. Jerzy Babiak.

W związku ze zdalnym nauczaniem dla wszystkich uczniów wraca specjalny zasiłek opiekuńczy. Rodzice od dziś mogą składać wnioski. Przysługuje on na opiekę nad zdrowym dzieckiem do 8 roku życia oraz dzieci i osoby niepełnosprawne, które wymagają opieki z powodu zamknięcia różnych ośrodków opieki.

– Zasiłek przysługuje rodzicom dzieci, które z powodu zamknięcia nie mogą uczęszczać do żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, bądź szkoły. Przysługuje również wówczas, gdy taka placówka działa w sposób ograniczony, np. częściowo pracuje zdalnie, bo część jej oddziałów została zamknięta – wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, rzecznik oddziału ZUS w województwie pomorskim.

Zasiłek wynosi 80 proc. wynagrodzenia i w całości pokrywa go Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Według planów ma być wypłacany do 29 listopada. Skorzystanie ze specjalnego zasiłku nie obniża 60-dniowego limitu zwykłego zasiłku opiekuńczego, który każdego roku jest przyznawany rodzicom.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl