fot. pixabay.com

Więcej pieniędzy dla szkół

Sejmowe komisje opowiedziały się za zwiększeniem o 187 mln zł Rezerwy Subwencji Oświatowej. To środki, które pozwolą zorganizować dodatkowe zajęcia dla uczniów.

Nauka zdalna pogłębia zaległości uczniów. Po powrocie do szkół i tradycyjnego nauczania będzie co nadrabiać. Jednak, żeby można było nadrabiać zaległości, potrzebne są dodatkowe godziny, które planuje wprowadzić resort edukacji i nauki.

– Chcielibyśmy, aby w pierwszym etapie ten program dał możliwość wprowadzenia dodatkowych dziesięciu godzin zajęć wspomagających na każdy oddział funkcjonujący w szkole – powiedział Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Samorząd i szkoła będą potrzebowały większych środków na wynagrodzenia dla nauczycieli. Wczoraj nad projektem pracowały sejmowe komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

– Oczywiście nie chcemy zostawić samorządów i szkoły w trudnej sytuacji finansowej. Chcemy, żeby dodatkowe środki trafiły do samorządów – dodał wiceminister.

Stąd propozycja o zwiększeniu Rezerwy Subwencji Oświatowej o 187 mln zł. Zyskała ona poparcie w sejmowych komisjach. Poprawkę do projektu zgłaszał poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Borys. Polityk chciał zwiększyć tę pulę o kolejnych 100 mln zł.

– Środki przeznacza się na pomoc podmiotom prowadzącym żłobki i przedszkola w związku z obostrzeniami i zamykaniem żłobków w okresie pandemii – ocenił Piotr Borys.

Politycy opozycji podnosili, że kwota, jaką proponuje samorządom resort edukacji i nauki, jest zbyt mała. Przekonywali, że te środki to tylko niewielki procent w porównaniu z całą subwencją oświatową. Na razie szkoły i przedszkola są zamknięte do 18 kwietnia. W tym tygodniu mają zapaść decyzje, co dalej. Być może powrót dzieci do przedszkoli i szkół będzie możliwy jeszcze w kwietniu. Jednak wiele zależy od sytuacji epidemicznej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl