SP złoży interpelacje ws. uregulowania praw autorskich do podręczników

Solidarna Polska złoży interpelacje do Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas z apelem, by resort uregulował prawa autorskie do podręczników. Co umożliwiłoby zmniejszenie kosztów zakupu podręczników przez dla uczniów.

Jest to problem, który pojawia się co roku, polskich rodzin nie stać na zakup nowych podręczników dla dzieci. Najbardziej cierpią na tym rodziny wielodzietne – alarmuje poseł Piotr Szeliga z SP.

SP proponuje rozwiązania, które ułatwią najuboższym rodzinom dotarcie do wymaganych podręczników – mówi poseł Tomasz Górski, wiceprzewodniczący KP SP.

Pomysł, aby to ministerstwo było właścicielem praw autorskich podręczników, aby wywieszało podręczniki na swoich stronach internetowych, aby każdy mógł ściągnąć sobie podręcznik i wydrukować go dotyczy zarówno drukarni, wydawnictw jak i osób indywidualnych. Również rodzice mogą w takiej sytuacji wydrukować dziecku właściwą stronę. Dziecko nie musi wtedy zabierać całego podręcznika do szkoły, bo może zabrać te kartki, które są potrzebne. Tym sposobem podręczniki były by poddane pewnym działaniom rynku – powiedział poseł Tomasz Górski.

Z kolei rządowy projekt e-podręczników objął zaledwie 2 proc. szkół i nie sprawdził się, pomimo szerokiej kampanii promocyjnej prowadzonej przez ministerstwo – dodał poseł Tomasz Górski.

Zaledwie 2 proc. szkół otrzymało możliwości korzystania z e-podręcznika. To jest zaledwie 400 szkół na 21 tyś. placówek. Z czego nie wszystkie są wyposażone w sprzęt i nie wszystkie są wyposażone w takie możliwości. Jeżeli minister chce stworzyć e-podręcznik to niech zrobi to konkretnie, rzeczowo. Tak, aby objąć tym szkoły, a nie tworzyć fikcję, jakieś  programy na które wydaje się ogromne pieniądze, a tak naprawdę nic z tego nie ma. 2 proc. szkół to liczba śmieszna w stosunku do wszystkich potrzeb – zaznaczył poseł Tomasz Górski.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl