Mandaty zagranicznych kierowców lądują w koszu

Kierowcy zza wschodniej granicy nie dostają mandatów z polskich fotoradarów. Powód? Samochód jest zarejestrowany poza UE.

W ubiegłym roku blisko 150 tys. mandatów za przekroczenie prędkości  wylądowało w koszu – wynika z danych Głównej Inspekcji Transportu Drogowego przygotowanych dla jednego z dzienników. W efekcie polski budżet stracił na tym ok. 37, 5 mln zł.

Najwyższa Izba Kontroli, która kontrolowała system działania fotoradarów wskazywała, że aby ukrócić ten proceder wystarczyłoby dokonać zmian
w prawie. Chodzi o takie modyfikacje, które pozwoliłyby na nakładanie mandatów na przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą przez funkcjonariuszy straży.

Rząd jednak nie spieszy się z podejmowaniem działań w tym zakresie.

Bogusław Kowalski, były wiceminister transportu mówi, że zmiany w systemie prawnym są konieczne. Zagraniczni kierowcy powinni czuć odpowiedzialność za złamanie przepisów.

Dzisiaj ściągalność mandatów z tego tytułu jest bliska zeru, chociaż inne kraje już sobie poradziły i są bardziej skuteczne. Trzeba podkreślić, że udział kierowców zza granicy  w wypadkach w Polsce jest bardzo duży. Jeżeli mandaty mają spełniać swoją rolę, czyli prewencyjną i odstraszającą od skłonności do łamania przepisów, to muszą być egzekwowane skutecznie. Pomijam tutaj kwestię nierównego traktowania kierowców polskich i zagranicznych, a to też ma istotne znaczenie. Negatywnie wpływa na polskich kierowców, którzy mogą czuć się traktowani bardziej restrykcyjnie – powiedział Bogusław Kowalski.

W Polsce działa 400 fotoradarów, 29 mobilnych urządzeń rejestrujących. Ponadto na 20 skrzyżowaniach montowane są urządzenia rejestrujące wjazd na czerwonym świetle.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl