Policja: uwaga na fałszywe strony z punktami karnymi online

Policja ostrzega przed fałszywymi stronami internetowymi, za których pośrednictwem można rzekomo sprawdzić punkty karne. E-usługa „sprawdź swoje punkty karne” dostępna jest wyłącznie za pośrednictwem portalu obywatel.gov.pl, za darmo – informuje policja.

Duże zainteresowanie, jakim cieszy się ta e-usługa, spowodowała, że oszuści, chcąc w sposób nielegalny pozyskać dane i pieniądze, podszywają się pod oficjalny serwis do sprawdzenia punktów karnych w internecie i tworzą fałszywe strony.

Policja przypomina, że do sprawdzenia punktów karnych drogą elektroniczną potrzebny jest tylko Profil Zaufany (eGO – PAP), a jedyną stroną internetową, przez którą kierowcy mogą sprawdzić punkty jest https://obywatel.gov.pl. Serwis nie wymaga udostępniania żadnych danych osobowych.

Wszelkie inne strony www, które „oferują” rzekome informacje o stanie punktów karnych, w zamian za podanie danych lub wniesienie jakiejkolwiek opłaty, należy traktować z dużą ostrożnością, ponieważ może to być próba wyłudzenia danych lub pieniędzy – apeluje policja.

Kierowcy mogą sprawdzać przez internet, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe od poniedziałku. Można też sprawdzić datę popełnienia wykroczenia, uzyskać informację o pojeździe, miejscu popełnienia wykroczenia, czy o liczbie tzw. punktów tymczasowych.

Profil Zaufany (eGO) można założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj