PGNiG: pierwsza dostawa amerykańskiego LNG – w czerwcu

W czerwcu do Polski przypłynie statek z amerykańskim LNG. Kupiliśmy gaz po dobrej, atrakcyjnej cenie – poinformował wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Maciej Woźniak.

Jest to transakcja typu spot. Ładunek wypłynie z terminala w Luizjanie, a do Świnoujścia dotrze w połowie czerwca br. To pierwsza transakcja otwartego w lutym biura handlowego PGNiG w Londynie.

Jest to przełomowa wiadomość dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – podkreślił minister Maciej Małecki. To również sygnał, że Polska jest ważnym partnerem dla USA.

– Pokazaliśmy, że można sprowadzać do Świnoujścia gaz ze Stanów Zjednoczonych. Ta informacja wywołuje optymizm w polskiej gospodarce i jednocześnie bezsenną noc panów w Gazpromie. Umowa podpisana przez Polskę z amerykańskim dostawcą (…) pokazuje, że dywersyfikacja dostaw gazu do Polski jest możliwa z każdego miejsca na świecie. Polska, dzięki zgodnemu staraniu polskiego rządu, doprowadziła do podpisania przełomowej umowy na dostawy skroplonego gazu do Świnoujścia, który następnie będziemy mogli eksportować dalej, np. na Ukrainę – powiedział minister Maciej Małecki.

Surowiec dotrze do Polski dzięki podpisanemu wczoraj kontraktowi na jednorazową dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG. Polska zawarła umowę w ramach zabiegów o zróżnicowanie źródeł energii. [czytaj więcej] 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj