Ekshumowano kolejną ofiarę katastrofy smoleńskiej

Z Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie ekshumowano dziś rano szczątki ks. bp. gen. dyw. Tadeusza Płoskiego. To już 21. ekshumowana ofiara katastrofy smoleńskiej.

Jak poinformował Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, „podczas ekshumacji obecni byli przedstawiciele rodziny, prokurator oraz ks. płk Zbigniew Kępa – rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego”.

10 kwietnia ks. bp Tadeusz Płoski miał wygłosić kazanie podczas uroczystości w Katyniu, upamiętniającej mord na polskich elitach. Po katastrofie cytowano jeden z jego fragmentów:

„Prawda potrafi być wielkim ciężarem, źródłem spokoju, punktem oparcia, powodem rozterek.”

Rok temu, w kwietniu, śledztwo ws. katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem przejęła od zlikwidowanej prokuratury wojskowej Prokuratura Krajowa. Dwa miesiące później śledczy poinformowali o konieczności przeprowadzenia ekshumacji pozostałych 83 ofiar katastrofy.

Decyzja ta była zasadna z kilku powodów. Wynikała z błędów w rosyjskiej dokumentacji medycznej, braku dokumentacji fotograficznej i braku zgody Kremla na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy przeprowadzali na miejscu sekcję zwłok.

Ekshumacje rozpoczęły się w listopadzie 2016 roku. Jako pierwszych ekshumowano parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, a do końca grudnia w sumie 11 osób. Z kolei od marca do kwietnia tego roku ekshumowano dziewięć osób.

Prokuratura nie podaje obecnie żadnych szczegółów. Wiadomo jedynie, że od początku listopada stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał, a w pięciu trumnach znajdowały się szczątki innych osób. Podczas ekshumacji w latach 2011-2012 aż sześć ciał nie było złożonych w swoich grobach, w tym śp. Anna Walentynowicz i ostatni prezydent RP na uchodźstwie śp. Ryszard Kaczorowski.

Biegli, którzy wówczas przeprowadzali badania, ocenili, że nawet w 90 proc. rosyjskiej dokumentacji były błędy. Dziś, na zlecenie Prokuratury Krajowej, badania prowadzi 14-osobowy międzynarodowy zespół ekspercki.

Podczas każdej ekshumacji przeprowadzana jest sekcja zwłok i tomografia ciała ofiary. Dodatkowo pobierane są próbki do badań DNA, histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych.

Prokuratura Krajowa ocenia, że ekshumacje nie skończą się wraz z obecnym rokiem. W tym roku ekshumowanych ma być jeszcze 37 osób, a w następnym 26.

 

TV Trwam News/RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl