M. Morawiecki: Nie można zrozumieć współczesnej historii Polski bez zrozumienia katastrofy smoleńskiej

Nie można zrozumieć współczesnej historii Polski bez zrozumienia katastrofy smoleńskiej – powiedział w Budapeszcie premier RP Mateusz Morawiecki. Słowa te padły podczas uroczystego odsłonięcia pomnika poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej. W wydarzeniu brali udział m.in. obok premiera RP, prezes Jarosław Kaczyński, a także szef węgierskiego rządu Viktor Orban.        

Przedstawiciele władz Polski i Węgier podkreślali jak wielkie znaczenie ma „Memento-Smoleńsk” dla przyjaźni polsko-węgierskiej.

Premier Węgier Viktor Orban wskazał, że ta „przyjaźń wynika ze wspólnych walk o wolność, z tego, że zdajemy sobie sprawę, co jest wolnością dla człowieka”.

Z kolei szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki podziękował węgierskim władzom za gest przyjaźni w postaci pomnika i wskazał na jego znaczenie.

Nie można zrozumieć współczesnej historii Polski bez zrozumienia tej straszliwie wyjątkowej katastrofy jaką była katastrofa smoleńska. To, że nasi węgierscy bracia nie tylko starają się ją zrozumieć, ale starają się też ją uczcić i w ten sposób budują most pamięci ku przyszłości – zasługuje na najwyższą wdzięczność i za to chciałem bardzo gorąco podziękować. Ta przyjaźń polsko-węgierska, to słynne przysłowie, którego początek chyba wszyscy tu znają w obu językach: „Polak, Węgier, dwa bratanki”, to świadczy o tym, że te dwa tak odległe od siebie języki mają w sobie coś wspólnego. To słowo „brat” i „barat” jest przecież takie podobne – mówił Prezes Rady Ministrów.

Podczas uroczystości głos zabrał także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Pomnik „Memento-Smoleńsk” nazwał pięknym gestem pamięci, który ma umacniać przyjaźń obu narodów.

Jarosław Kaczyński podkreślił też, że nie da się myśleć o przyszłości Europy, jeżeli nie pamięta się o Węgrzech, Viktorze Orbanie i Fideszu. Nasza przyjaźń to droga ku temu, by nasze narody, były narodami wolnymi – zaznaczył.

Rano premier RP Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkali się z premierem Viktorem Orbanem. Rozmowy odbyły się w ratuszu w Budapeszcie.

RIRM

drukuj