fot. Monika Bilska

Konferencja „Współczesne wyzwania ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu

O współczesnych wyzwaniach ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju rozmawiają dziś prelegenci podczas konferencji w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

Jako pierwszy głos zabrał doradca prezydenta, dr Paweł Sałek, który zaprezentował temat „Środowisko, przyroda, lasy – komitologia UE, Traktat o Funkcjonowaniu UE, wyroki TSUE”.

Minister mówił, że Bruksela powoli zawłaszcza kompetencje państw członkowskich i przenosi je do wspólnych. Wskazał, że chodzi m.in. o plany dotyczące leśnictwa. Dr Paweł Sałek ocenił, że Bruksela de facto zmienia traktaty unijne bez wymaganej zgody wszystkich państw członkowskich.

– Mamy do czynienia ze zmianą traktatów bez zmiany traktatów. Unia Europejska jako podmiot prawa międzynarodowego działa tylko w zakresie kompetencji, które ma przyznane przez państwa członkowskie w zakresie traktatu. W klimacie, środowisku, przyrodzie, leśnictwie proces tworzenia prawa w ramach kompetencji mieszanych, aktów prawnych pomiędzy Radą Europejską, Radą Unii Europejskiej, Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską oraz innymi podmiotami, w ramach komitologii powstają różnego rodzaju akty prawne. Czasami jest tak, że w niektórych miejscach, a dokładnie tam, gdzie instytucyjne unijne nie mają do tego prawa, kompetencje państw członkowskich są przejmowane – mówił dr Paweł Sałek.

Z kolei prof. Mariusz Orion-Jedrysek z Uniwersytetu Wrocławskiego powiedział o wybranych aspektach polityki surowcowej w Polsce. Przemysł rolno-spożywczy w kontekście gospodarki obiegu zamkniętego przybliżył prof. Janusz Wojdalski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wpływ działalności człowieka na bogactwo zwierząt przedstawiła dr Katarzyna Szyszko – Podgórska ze Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im prof. Jana Szyszko. Następnie dr Marek Kondras z SGGW zaprezentował referat zatytułowany „Różne formy użytkowania gruntów a efektywność sekwestracji dwutlenku węgla”. Głos zabrała także Krystyna Szyszko, która przybliżyła temat zrównoważonego rozwoju w ujęciu śp. prof. Jana Szyszko.

Na zakończenie konferencji o godz. 13.00 zaplanowano komunikaty absolwentów studiów podyplomowych z Polityki Ochrony Środowiska – Ekologii i Zarządzania. Konferencje organizuje Zakład Ochrony Środowiska AKSiM.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

TV Trwam News/RIRM

drukuj