fot. wikipedia.org

Mjr Kontrym „Żmudzin” odnaleziony na „Łączce”

Cichociemny major Bolesław Kontrym „Żmudzin” jest jedną z osób zidentyfikowanych wśród ofiar podjętych z kwatery „Ł” na warszawskich Powązkach – informuje „Nasz Dziennik”.

Obok niego wśród osób o ustalonej tożsamości jest dwóch żołnierzy Armii Krajowej z garnizonu wileńskiego, jeden z Kedywu, drugi z wywiadu, kapitan i porucznik, straceni w 1949 i 1950 roku.

„Żmudzin” to postać niezwykła – powiedział red. Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”.

– Policjant II RP – pewien symbol funkcjonariusza państwowego, który stał na straży porządku. Bolesław Kontrym „Żmudzin” to człowiek bohaterski, kawaler Krzyża Orderu Virtuti Militari, odznaczony Krzyżem Walecznych za walkę o Polskę. Jego los jest typowy dla pokolenia II RP, pokolenia polskich patriotów. Po wojnie trafił w ręce bezpieki, przeżył bardzo ciężkie chwile, był torturowany. Wyrokiem sądu wojewódzkiego w 1952 roku został skazany na karę śmierci i stracony w styczniu 1953 roku – podkreślił red. Tadeusz Płużański.

Rehabilitacji dokonał jeszcze komunistyczny sąd w 1957 r., stwierdzając, że Kontrym „dzielnie, mężnie walczył z okupantem i był jednym z najodważniejszych członków Armii Krajowej.

Jutro IPN już po raz czwarty ma podać kolejne nazwiska osób, których szczątki wydobyte na Powązkach udało się zidentyfikować.

Uroczystość odbędzie się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

RIRM

 

drukuj