fot. facebook.com

Nowy szef IPN na Ukrainie chciałby odbudowy zniszczonych, legalnych upamiętnień ukraińskich w Polsce

Nowy szef ukraińskiego IPN-u Anton Drobowycz oświadczył, że bardzo chciałby odbudowy zniszczonych, legalnych upamiętnień ukraińskich w Polsce. Jak podkreślił, byłby to dobry znak w odpowiedzi na decyzję Ukrainy w sprawie wznowienia polskich prac poszukiwawczych na jej terytorium.

Anton Drobowycz przekazał, że ma dokładne informacje o jednym zniszczonym legalnym pomniku i dobrze byłoby odrodzić dialog do jego odbudowy.

Szef ukraińskiego IPN-u ocenił, że niezależnie od pochodzenia ludzi pochowanych w Polsce bądź na Ukrainie, czy też ich działalności w różnych formacjach, współcześni mają obowiązek poszanowania ich godności.

Sprawę odbudowy ukraińskich upamiętnień komentuje historyk prof. Jan Żaryn.

– Honorować ludobójców na terenach Polski nie zamierzamy. Co innego natomiast, to rzecz jasna uhonorowanie tych, którzy zostali w niecny sposób pogrzebani i którzy do dziś nie mają swojego krzyża. To nie jest kwestia honorowania, tylko jest to kwestia porozumienia między dwoma odwołującymi się do cywilizacji chrześcijańskiej narodami. Nie czyniłbym w związku z tym żadnego porównania między kwestią upamiętnienia, a kwestią ekshumacji szczątków polskich ofiar ludobójstwa na Wołyniu i na szeroko pojętych Kresach południowo-wschodnich – zaznacza prof. Jan Żaryn.

W ubiegłym tygodniu sprawa uporządkowania miejsc pamięci była jednym z tematów spotkania wiceszefa MSZ Marcina Przydacza z zastępcą szefa biura prezydenta Ukrainy Ihorem Żowkwą. Żowkwa mówił na nim, że Ukraina oczekuje w tej sprawie na kroki ze strony polskiej.

W styczniu ma dojść natomiast do spotkania szefa ukraińskiego IPN-u Antona Drobowycza z ambasadorem Polski na Ukrainie Bartoszem Cichockim.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl