Marszałek Senatu: Nie widzę potrzeby poprawek do noweli ustawy o IPN

Nie sądzę, żeby senatorowie mieli zgłosić poprawki do nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej; nie widzę takiej potrzeby – powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zapewnił, że Polsce zależy na dobrych stosunkach z Izraelem.

Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którą każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Do nowych przepisów krytycznie odniosły się władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu i ambasador Izraela Anna Azari, która zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że „Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady”. W niedzielę wieczorem odbyła się rozmowa telefoniczna premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Izraela; obie strony potwierdziły, że potrzebny jest dialog w celu wyjaśniania zmian w ustawie o IPN. W niedzielę Karczewski napisał na Twitterze, że zaprasza ambasador Izraela do rozmowy.

Stanisław Karczewski był pytany w poniedziałek przez portal wPolityce.pl o spodziewany przebieg prac w Senacie nad uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy o IPN.

„Nie sądzę, żeby senatorowie zgłaszali do niej poprawki. Nie widzę zresztą takiej potrzeby” – powiedział marszałek Senatu, wskazując, że nowela uzyskała „duże poparcie w Sejmie”.

„Dobrze byłoby wytłumaczyć wszystkim, którzy lansują antypolonizm, jaka była historia i jaka jest prawda. To zadanie dla nas wszystkich, nie tylko dla polityków, czy dziennikarzy, ale dla wszystkich Polaków, także mieszkających poza Polską” – przekonywał marszałek Senatu.

Na uwagę dziennikarza, iż uchwalone przez Sejm przepisy spotkały się z „ostrą krytyką” w Izraelu, Stanisław Karczewski powiedział: „Z Izraelem i z Żydami chcemy mieć dobre stosunki”. Jak dodał, Polsce bardzo zależy, żeby nie ulegały one pogorszeniu, ale były coraz lepsze.

Zdaniem marszałka Senatu, dobrym forum do rozmowy o wzajemnych relacjach polsko-żydowskich i polsko-izraelskich, będzie planowana w Senacie konferencja „poświęcona relacjom polsko-żydowskim”, w której – jak mówił – udział wezmą „przedstawiciele izraelskiego parlamentu Knesetu, Żydzi mieszkający w Polsce i w Izraelu oraz polscy parlamentarzyści”. Jak zaznaczył, konferencja ta planowana jest od kilku tygodni i nie jest „odpowiedzią na sytuację, jaką mamy obecnie”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl