Rosja może zezwolić na import wieprzowiny z UE

Rosja może zezwolić na import świń i niektórych produktów wieprzowych z Unii Europejskiej – poinformował rzecznik Komisji Europejskiej ds. bezpieczeństwa żywności.

Możliwość taka miała się pojawić po rozmowach przedstawicieli KE  i rosyjskich służb weterynaryjnych, jednak francuskie ministerstwo rolnictwa już  osiągnęło w tej sprawie porozumienie z Rosją.

Bruksela zgodziła się, by kraje UE indywidualnie ustalały z Moskwą warunki zniesienia zakazów. Przez to Polska może wypaść z europejskiego rynku wieprzowiny.

Dania, Holandia i Włochy mogą zgodzić się na rosyjskie wymogi, by zakłady importujące do Rosji nie kupowały wieprzowiny w Polsce i w krajach bałtyckich.

Polski rząd musi dopilnować, by otwieranie się Rosji na rynek UE nie było traktowane wybiórczo – mówi poseł Jan Krzysztof Ardanowski, były wiceminister rolnictwa.

Komisja Europejska, owszem, mówi o tym, że negocjuje z Rosją otwarcie rynku rosyjskiego dla terytorium całej Unii Europejskiej, a okaże się, że jedynymi dopuszczonymi do rynku rosyjskiego będą wybiórczo potraktowane kraje, na przykład Francja czy Dania. Ja przypomnę, że Dania bardzo mocno kwestionowała – w ogóle – sens wprowadzenia różnych form nacisku na Rosję. Rząd polski nie może dopuścić do takiej sytuacji, że ponieśliśmy ogromne konsekwencje, również w produkcji wieprzowiny, o której Rosjanie zaczynają przebąkiwać (produkcja ogromnie spadła), a teraz okaże się, że eksport do Rosji będzie tylko i wyłącznie z wybranych krajów Europy Zachodniej, które są może dla Rosji ważniejszymi partnerami – zaznaczył poseł Jan Krzysztof Ardanowski.  

Rosja zakazała importu wieprzowiny z UE w styczniu 2014 r. w związku z wykryciem przypadków ASF.

Potem, w odpowiedzi na sankcje gospodarcze nałożone przez UE na Rosję, Moskwa wprowadziła embargo na import unijnych produktów rolno-spożywczych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl