fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

P. Mucha: Na obecnym etapie prezydent A. Duda nie będzie zabierał głosu na temat treści ustaw sądowych

Na obecnym etapie prezydent Andrzej Duda nie jest stroną procesu legislacyjnego ustaw sądowych, dlatego nie będzie wypowiadał się na temat ich treści – mówił minister Paweł Mucha, który dziś w Polskim Radiu był pytany o spotkanie głowy państwa z marszałkiem Senatu.

To, że Senat odrzuci w całości ustawy sądowe, było pewne. Mimo tego do spotkania marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z prezydentem Andrzejem Dudą i tak doszło.

– Pan prezydent panu marszałkowi Grodzkiemu powiedział: „Drzwi pałacu są otwarte, jest możliwość rozmowy”. To jest rzecz naturalna – powiedział na antenie Polskiego Radia prezydencki minister Paweł Mucha.

Rozmowa dotyczyła problemów związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości.

– Pan prezydent wyraźnie powiedział, że jeżeli chodzi o kwestie procesu legislacyjnego i ustawodawczego, to dzisiaj gospodarzem tego procesu jest polski Senat – powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Dlatego nie ma żadnego przyzwolenia, aby prezydent wypowiadał się w jakikolwiek sposób na temat treści tej ustawy, ale nie ma przyzwolenia na tym etapie procesu legislacyjnego.

– Jeżeli ustawa będzie już ostatecznie sformułowana po pracach Senatu i Sejmu, tak jak każda ustawa będzie analizowana w Kancelarii Prezydenta – wyjaśnił Paweł Mucha.

Dopiero wtedy okaże się, czy prezydent tę ustawę podpisze, czy wróci ona z powrotem do Sejmu.

TV Trwam News

drukuj