fot. pl.wikipedia.org

Realizacja filmu „Dywizjon 303” jeszcze w tym roku

Powstanie film o legendarnym „Dywizjonie 303”. Prace nad ekranizacją o bohaterskich polskich lotnikach walczących w Bitwie o Anglię mają rozpocząć się w sierpniu.

Film fabularny jest realizowany na podstawie książki Arkadego Fiedlera, wybitnego podróżnika i pisarza, który we wrześniu 1940 roku za przyzwoleniem generała Władysława Sikorskiego przyjeżdża do bazy w Northolt pod Londynem, gdzie stacjonował Dywizjon 303, biorący udział w Bitwie o Anglię.

– Oni fantastycznie współpracowali z ojcem, jak tylko wracali z lotów bojowych. „Na gorąco” mu to wszystko opowiadali i wprowadzali w arkany lotnicze – mówi Marek Fiedler, dyrektor Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera.

Dywizjon 303 zaliczany jest do najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Włączony został do 11 Grupy Myśliwskiej, której zadaniem była obrona południowej Anglii i Londynu.

Film ma pokazać nie tyle historię Bitwy o Anglię, ale przede wszystkim udział w niej Polaków.

– Zróbmy coś takiego, żebyśmy mogli pokazać światu, że braliśmy udział w Bitwie o Anglię, mieliśmy Polskie Siły Powietrzne – zaznacza prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Film „Dywizjon 303” ma być nagrywany w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych w Seattle. Za reżyserię odpowiadać ma Łukasz Palkowski.

– Budujemy przede wszystkim modele samolotów, jeden do jeden, bo bez tego nie da się obejść. Oczywiście mamy już porozumienie, że będziemy kręcili część filmów w Wielkiej Brytanii na prawdziwych samolotach i w Seattle – informuje Jacek Samojłowicz – producent Film Media S.A.

„Dywizjon 303” będzie gotowy w styczniu lub lutym 2017 roku. Produkcja została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Budżet filmu szacowany jest na około 15 mln złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj