Ukraiński deputowany chce zakłamać historię

Niezrzeszony w żadnej z partii Ołeh Musij opublikował projekt rezolucji upamiętniający – jak to określono – ofiary ludobójstwa dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951. Musij, który zarejestrował ten projekt w kancelarii parlamentu, przedstawił jej tekst na swoim profilu na Facebooku.

Projekt uchwały został przekazany do rozpatrzenia m.in. szefom komisji: kultury, praw człowieka i mniejszości narodowych, integracji europejskiej i budżetowej w Radzie Najwyższej Ukrainy. Jeśli jej tekst zostanie przez te komisje zaakceptowany, do głosowania nad nim dojdzie nie wcześniej niż we wrześniu, gdy zakończy się przerwa wakacyjna w pracach ukraińskiego parlamentu.

Dokument mówi m.in. o rzekomej „polonizacji, kolonizacji, pacyfikacji i fizycznym wyniszczaniu Ukraińców”, a także o „okrutnych masowych zabójstwach ukraińskich cywilów zamieszkujących Galicję Wschodnią, Wołyń i Zakerzonie” (ziemie leżące na zachód od tzw. linii Curzona), które to zjawiska autor uznaje za „treść realnej, antyukraińskiej” polityki państwowej Polski.

To jednak Ukraińscy nacjonaliści z OUN-UPA dokonali w latach 40’ ludobójstwa na Polakach.

11 lipca 1943 r. – to data kulminacji Rzezi Wołyńskiej, ludobójstwa dokonanego na obywatelach naszego kraju. Cel był tylko jeden – możliwie jak najszybsze wymordowanie wszystkich Polaków na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na innych terenach.

Mordów dokonywano ze szczególnym okrucieństwem. Wbijanie dużego gwoździa w czaszkę, zdzieranie włosów ze skórą, obcinanie poszczególnych części ciała, pieczenie żywcem w piecu chlebowym – to tylko niektóre z barbarzyńskich sposobów, po które sięgali Ukraińcy. Liczba zamordowanych może sięgać nawet 200 tys. osób.

– To była tragedia, zbrodnia, ludobójstwo zaplanowane przez liderów – jak byśmy powiedzieli współczesnym językiem – i przywódców, którzy świadomie mówili, głosili i pisali, że wszystkich Polaków trzeba zabić – powiedział Piotr Szubarczyk, historyk z IPN.

Dlatego obie izby polskiego parlamentu przyjęły uchwały, które przedstawiają prawdę historyczną we właściwy sposób, nazywając rzeź dokonaną przez Ukraińców ludobójstwem. Dziś jednak ukraińscy parlamentarzyści chcą zakłamać historię. W radzie najwyższej zarejestrowano projekt rezolucji upamiętniającej, jak to określono, ofiary ludobójstwa dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach.

 

TV Trwam News/PAP

drukuj