fot. PAP/EPA

Korea Północna poważnym zagrożeniem dla Japonii?

Korea Północna wystrzeliła kolejne rakiety, tym razem w kierunku Japonii. W najbliższym czasie będzie ciężko o spokój w tym rejonie. Eksperci jednak uspokajają i mówią o prężeniu mięśni na wewnętrzne potrzeby Kim Dzong Una.

Korea Północna wystrzeliła z zachodniej części kraju w kierunku Morza Japońskiego pocisk balistyczny średniego zasięgu. Prawdopodobnie była to rakieta balistyczna typu Rodong. Przeleciała ok. 1000 km. Jej główny korpus spadł do wód stanowiących wyłączną strefę ekonomiczną Japonii.

– To poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego. Stanowczo protestuję przeciw takim niewybaczalnym akcjom Korei północnej – powiedział premier Japonii Shinzo Abe.

Wystrzelenie pocisku stanowczo potępił też Departament Stanu USA. Jakie są motywy i cele władz komunistycznej Korei Północnej?

– Wydaje mi się, że to jest kolejne prężenie mięśni przez Koreę Północną i w dużym stopniu chyba na użytek wewnętrzny. Z drugiej strony Korea chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – manifestuje swoim odwiecznym wrogom: USA, Japonii, Korei Południowej swój potencjał oraz bez wątpienia testuje nową broń – podsumowuje profesor Piotr Marszałek z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Komunistyczny reżim Korei Północnej kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Północnej.


TV Trwam News/RIRM

drukuj