Ukraina: uroczystości upamiętniające 97. rocznicę bitwy pod Zadwórzem

Na Ukrainie trwają obchody 97. rocznicy bitwy pod Zadwórzem, określanej mianem „Polskich Termopil”. W uroczystościach bierze udział m.in. Jan Józef Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Obchody rozpoczęły się w kwaterze na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Obecnie sprawowana  jest Msza Święta w intencji bohaterów przy pomniku w Zadwórzu.

Do starcia wojsk polskich i bolszewickich doszło 17 sierpnia 1920 roku, pod ukraińską wsią Zadwórze.

W walkach poległ niemal cały batalion, złożony głownie z lwowskiej młodzieży. Jego zacięty opór uniemożliwił bolszewikom zdobycie Lwowa i marsz na Warszawę.

Bitwa pod Zadwórzem jest niestety zapomniana, a była ona jedną z najważniejszych bitew 1920 roku – zauważa historyk prof. Wojciech Polak. Dodaje, że bohaterom tej bitwy należy oddawać hołd.

– Ta bitwa jest przykładem zupełnego poświęcenia dla ojczyzny. Ci ludzie prawdopodobnie wiedzieli, że nie mają szans i że zginą. Wiedzieli nawet, co ich czeka z rąk tej bolszewickiej dziczy, a mimo to podjęli z nimi walkę, bo wiedzieli, że powstrzymanie ich przed Lwowem może uratować to miasto. To było świadome poświęcenie życia dla swoich braci, dla Polski, dla ojczyzny. To wspaniały przykład bohaterstwa i patriotyzmu – wskazuje prof. Wojciech Polak.

W nierównej walce pod Zadwórzem poległo 318 polskich ochotników. Poddający się, jak i stawiający jeszcze opór żołnierze byli przez bolszewików masakrowani szablami.

Udało się zidentyfikować jedynie pięć ciał, które spoczęły na cmentarzu Orląt we Lwowie. Resztę obrońców pochowano na żołnierskim cmentarzu w pobliżu upamiętniającego ich kurhanu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl