fot. PAP/Waldemar Deska

Drugi dzień Dożynek Jasnogórskich

Dziś drugi dzień Dożynek Jasnogórskich. Do stóp Matki Bożej Częstochowskiej pielgrzymują rolnicy z całego kraju, dziękując Bogu za tegoroczne plony.

W uroczystościach weźmie udział prezydent Polski Andrzej Duda.

Msza św. dożynkowa z błogosławieństwem wieńców żniwnych rozpocznie się przy ołtarzu na placu jasnogórskim o godz. 11.00. Eucharystii będzie przewodniczył ks. bp. Henryk Tomasik, pasterz diecezji radomskiej.

W tym roku rolników nie rozpieszczała pogoda. Wielu z nich poniosło straty spowodowane suszą.

Senator Jerzy Chrósćikowski, przewodniczący rolniczej „Solidarności” podkreśla, ze gospodarze przyjeżdżają do Częstochowy by prosić, aby następny rok był bardziej łaskawy.

– Co roku tutaj przyjeżdżamy, bez względu na to, jaki to jest rok, jakie są sytuacje – zawsze przyjeżdżamy podziękować Panu Bogu, Matce Bożej za to, co nam dane i prosić o to, aby następny rok był dla nas jeszcze bardziej łaskawy i o większą opiekę. Ten rok jest bardzo trudny i wszyscy powtarzamy, że trzeba wyjść z tej trudnej sytuacji. Oczekujemy pomocy ze strony państwa, ze strony ludzi, którzy są odpowiedzialni, aby dać możliwość tym, którzy ponieśli potężne straty odbudowania się. Jedni drugim niech solidarnie pomogą, wspólnie rozwiać ten problem – mówi Jerzy Chróścikowski.

Dożynkom Jasnogórskim, jak co roku towarzyszy także kolejna 24. już, Krajowa Wystawa Rolnicza.

RIRM

drukuj