Rząd przygotował pakiet rozwiązań emerytalnych dla rolników  

Od lipca rolnicy-seniorzy będą mogli przechodzić na emeryturę bez konieczności przekazania gospodarstwa. We wtorek w Świerczach, w woj. mazowieckim, wicepremier Henryk Kowalczyk poinformował o szczegółach całego pakietu rozwiązań dla gospodarzy.

Polacy zmagają się ze wzrostem cen żywności czy gazu. Rolników dotknął wzrost cen zbóż i nawozów. Wszyscy zmagamy się z wysoką inflacją. Rząd stara się łagodzić jej skutki, m.in. poprzez obniżenie podatku VAT i akcyzy. Rolnicy otrzymują również pomoc w formie dopłat do nawozów czy ubezpieczeń rolnych. Na ten cel trafią cztery miliardy złotych. Każdy rolnik może otrzymać 500 zł dopłaty do nawozów od hektara.

– To jest ogromna pomoc, co nie znaczy, że nie wzrastają inne koszty związane z wojną na Ukrainie – mówił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk.

Rolnikami są również ci, którzy oczekują na emerytury. Parlament przyjął ustawę o rolniczych emeryturach. Nowe przepisy pozwolą polskim rolnikom przejść na emeryturę bez konieczności przekazania gospodarstwa.

– To realizacja sprawiedliwości dziejowej. W przypadku innych zawodów każdy emeryt może pracować, pobierając emeryturę. Rolnicy do tej pory nie mogli tego robić. Od 1 lipca rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę i dalej pracować, jeśli będą chcieli – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

W tej chwili trwają prace nad porządkowaniem reformy emerytalnej dla rolnictwa. Wicepremier wskazał również, że rolnikom towarzyszą obawy o suszę, a szansą dla nich jest nowy system ubezpieczeń.

– To jest dotacja w wysokości 65 proc. do składki ubezpieczeniowej, czyli rolnik płaci 35 proc. składki. Są również oferty ubezpieczeń od suszy przez zakłady ubezpieczeniowe – podsumował polityk.

Szef resortu rolnictwa zapewnił, że wszyscy emeryci-rolnicy mogą otrzymać 14. emeryturę.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl