[TYLKO U NAS] A. Czartoryski: Niemcy historycznie przyznają nam rację ws. migrantów

Niemcy przyznają dziś rację Polsce ws. migracji – powiedział w rozmowie z reporterką Radia Maryja były wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, poseł Arkadiusz Czartoryski. W ten sposób odniósł się do porozumienia, jakie zawarli w tym tygodniu koalicjanci rządu w Niemczech.

Przywódcy CDU, CSU i SPF zgodzili się ws. pakietu przeciwko nielegalnej migracji i w sprawie zaostrzenia polityki azylowej. [czytaj więcej] Projekt ustawy imigracyjnej rząd ma przygotować jeszcze w tym roku.

Poseł Arkadiusz Czartoryski wskazał, że to porozumienie praktycznie oznacza zamknięcie granic dla migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Wcześniej Niemcy zapraszały ich i przymusowo chciały ich rozlokować w Europie.

– Dzisiaj jesteśmy w momencie, w którym Angela Merkel przyznaje nam rację, bo inaczej rozpadnie się rząd niemiecki. Nie ma zgody między CDU/CSU, nie ma zgody w niemieckim społeczeństwie na takie rozwiązywanie problemu migracji. Historycznie przyznają Polsce po prostu rację, że migranci ekonomiczni muszą być w jakiś sposób kontrolowalni – mówi poseł.

W porozumieniu wstępnie ustalono zasady funkcjonowania tzw. ośrodków procedur tranzytowych na południowej granicy Niemiec, do których mają trafiać migranci zarejestrowani wcześniej w innych krajach.

Przewodnicząca SPD podkreśliła, że nie będzie jednostronnego odsyłania uchodźców do Austrii. Zamiast tego mowa jest o dostarczaniu ich w ciągu 48 godz. do kraju, w którym złożyli wniosek o azyl.

W przyszłym tygodniu w Innsbrucku odbędzie się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Austrii, Niemiec i Włoch. Mają oni rozmawiać m.in. na temat działań służących zamknięciu śródziemnomorskich szlaków migracyjnych.

RIRM

drukuj