Trzy osoby zatrzymane przez CBA za płatną protekcję

Trzy osoby zatrzymało Centralne Biuro Antykorupcyjne za płatną protekcję – powoływanie się na wpływy w urzędzie celnym dla uzyskania dokumentów potwierdzających fikcyjny eksport towarów poza Unię Europejską, na Ukrainę – poinformował Piotr Kaczorek z CBA.

Dwie kobiety i mężczyznę zatrzymano w Rzgowie k. Łodzi. Przeszukano ich mieszkania i biura, znaleziono w nich znaczną ilość gotówki. Dokumenty zabezpieczono też w 13 firmach podejrzewanych o korzystanie z ich usług.

Prokuratura postawiła im zarzuty płatnej protekcji, a sąd zdecydował o aresztowaniu na dwa miesiące jednej z kobiet – Larysy O. pochodzenia ukraińskiego. Wobec drugiej kobiety – Ukrainki Larysy B. – sąd zdecydował o poręczeniu 15 tys. zł, dozorze policji, zatrzymaniu paszportu i zakazie opuszczania kraju. Mężczyzna – Franciszek O., również pochodzenia ukraińskiego – ma wpłacić 8 tys. zł poręczenia i pozostawać pod dozorem policji.

Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA podał, że do zatrzymań doszło w wyniku ustaleń funkcjonariuszy łódzkiej delegatury Biura, wskazujących, że ktoś powołuje się na wpływy w organach celnych w sprawie fikcyjnego eksportu towarów na Ukrainę.

– Uzyskanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza obszar celny UE miało być opłacane łapówkami dla funkcjonariuszy celnych – wyjaśnił Piotr Kaczorek.

Kobiety zostały zatrzymane w Rzgowie bezpośrednio po przyjęciu 14 tys. zł łapówki; godzinę później zatrzymano mężczyznę. W 13 firmach w Polsce agenci CBA zabezpieczyli dokumentację podatkowo-księgową.

Kaczorek powiedział, że Prokuratura Okręgowa w Łodzi powierzyła śledztwo w całości łódzkiej delegaturze CBA, a sprawa nie jest jeszcze zakończona.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl