Prof. Adam Glapiński zaprzysiężony na prezesa NBP

Narodowy Bank Polski ma od dziś nowego prezesa. Prof. Adam Glapiński złożył przysięgę przed Sejmem i rozpoczął swoją sześcioletnią kadencję.

Dwukrotny minister, doradca ekonomiczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego i były członek Rady Polityki Pieniężnej został wybrany na prezesa Narodowego Banku Polskiego dwa tygodnie temu.

Dziś w obecności posłów i ministrów prof. Adam Glapiński odczytał słowa przysięgi oraz przedstawił swoje cele.

– Jako prezes NBP będę bronił i przestrzegał niezależności banku centralnego, która będzie podstawową zasadą mojej działalności. Będę stał na straży konstytucyjnego zadania NBP, jakim jest dbanie o wartość polskiego złotego. Nie będę zapominał o obowiązku wspierania polityki gospodarczej rządu, o ile nie będzie to stać w sprzeczności z zachowaniem stabilnego poziomu cen, który jest podstawowym celem NBP. Będę dążył do wzmacniania zaufania publicznego do banku centralnego. Zamierzam współpracować ze wszystkimi organami państwa na rzecz zachowania stabilności systemu finansowego i przeciwdziałania ryzyku powstającemu w tym systemie. Stabilność monetarna i finansowa są kluczem do zapewnienia równowagi całej gospodarki – brzmiała treść przysięgi odczytanej przez prof. Adama Glapińskiego.

Kandydaturę Adama Glapińskiego wysunął prezydent Andrzej Duda. Zastąpił on na stanowisku szefa NBP prof. Marka Belkę.

RIRM

drukuj