Jutro pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o TK

Nowela ustawy o Trybunale Konstytucyjnym nie powinna budzić wątpliwości konstytucyjnych – powiedziała poseł prof. Krystyna Pawłowicz. Jutro w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu.

Trzynastu, a nie dziewięciu sędziów ma stanowić pełny skład Trybunału Konstytucyjnego – wynika z noweli. Orzeczenia wydawane w pełnym składzie mają zapadać większością 2/3 głosów.

Prof. Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista, podkreśla, że ustawa wprowadza porządek w działalności i w funkcjonowaniu Trybunału.

– To pozwoli na to, żeby prezes Rzepliński przestał manipulować. Woli zmniejszyć – absolutnie z naruszeniem Konstytucji – liczbę sędziów. Nie można w pięć osób uchylać ustaw, tak jak on to robi, co do ustaw dotyczących Trybunału. Natomiast ustawa wprowadza wymóg minimum 13 sędziów. Pełny skład to jest pełny skład. To spowoduje, że prezes Rzepliński będzie musiał włączyć sędziów wybranych przez Sejm, którzy siedzą w pokojach, nic nie robią i są właściwie traktowani „per noga” – zwraca uwagę poseł Krystyna Pawłowicz.

Ponadto, zgodnie z projektem, ślubowanie od nowo wybranych sędziów odbierałby marszałek Sejmu, a nie – jak do tej pory – prezydent.

Kandydata na prezesa mogłoby zgłosić trzech członków zgromadzenia ogólnego Trybunału Konstytucyjnego.

Nowela otwiera też drogę do przeniesienia Trybunału poza Warszawę, ponieważ  przewiduje wykreślenie przepisu stanowiącego, że jego siedziba znajduje się w stolicy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl