fot. flickr.com

Niemcy: Ustawa parytetowa odrzucona przez Trybunał Konstytucyjny Turyngii

Trybunał Konstytucyjny Turyngii sprzeciwił się zasadzie parytetu płci na listach wyborczych. Sprawą będzie się jeszcze zajmował Sąd Konstytucyjny Brandenburgii.

Niemiecka postkomunistyczna Lewica, SPD i Zieloni przegłosowali w ubiegłym roku ustawę o wyborczym parytecie płci. Dokument zakłada, że na partyjnych listach kandydatów muszą naprzemiennie występować kobiety i mężczyźni. Ustawa – jak przekonywali – ma na celu zwiększyć liczbę kobiet wśród krajowych deputowanych.

Dokument zaskarżyła partia Alternatywa dla Niemiec. AFD podkreśla, że zasada parytetu ogranicza prawa poszczególnych partii do decydowania o tym, kto zostanie umieszczony na ich listach wyborczych. Dziś to zdanie podzielił Trybunał Konstytucyjny Turyngii. Trybunał orzekł, że ustawa o wyborczym parytecie płci jest sprzeczna z konstytucją.

„Wyborów nie wolno przeprowadzać przy jakimkolwiek przymusie lub nacisku ze strony państwa” – tak wyrok uzasadniał prezes TK Turyngii Stefan Kaufmann. Sprawą będzie się też zajmował Sąd Konstytucyjny Brandenburgii. Wyrok ma zapaść w sierpniu.

TV Trwam News

drukuj