Autorstwa See File history below for details.Denelson83, Zscout370 ve Madden - Flag of the United Nations from the Open Clip Art website. Modifications by Denelson83, Zscout370 and Madden. Official construction sheet here.(1946-presentUnited Nations) The United Nations flag code and regulations, as amended November 11, 1952, New York OCLC: 7548838., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=437460

ONZ: Stany Zjednoczone oskarżają Rosję o zatajanie prawdy o broni chemicznej w Syrii

Rosja zablokowała wszelkie próby pociągnięcia Syrii do odpowiedzialności za użycie broni chemicznej – oświadczyła w czwartek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, przeprowadzonego w formie wideokonferencji.

„Wszyscy wiemy, że reżim Baszara el-Asada wielokrotnie używał broni chemicznej. Dlaczego więc rząd Syrii nie został pociągnięty do odpowiedzialności?” – pytała amerykańska dyplomatka.

„Odpowiedź jest niestety prosta. Reżim Baszara el-Asada próbował uniknąć odpowiedzialności, utrudniając niezależne śledztwa i podważając rolę i pracę Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej” – dodała ambasador.

Jej zdaniem „sojusznicy reżimu, zwłaszcza Rosja, również starali się zablokować wszelkie wysiłki, by pociągnąć reżim Baszara al-Asada do odpowiedzialności”.

„Rosja broniła reżimu Baszara el-Asada pomimo ataków bronią chemiczną, torpedowała prace OPCW i podważyła wysiłki w celu pociągnięcia reżimu Asada do odpowiedzialności za użycie przez niego broni chemicznej i wiele innych okrucieństw” – podkreśliła Thomas-Greenfield

Jej rosyjski odpowiednik Wasilij Nebenzia zaprzeczył tym oskarżeniom i zapewniał, że „za radą Rosji Syria w dobrej wierze przyłączyła się do OPCW i pozbyła się wszystkich swoich arsenałów broni chemicznej”.

Według ONZ, która w przeszłości oskarżała Syrię o ataki chemiczne, Damaszek nadal nie odpowiedział na 19 pytań, zadawanych od lat na temat obiektów, które mogłyby zostać użyte do produkcji lub składowania broni chemicznej. Syria, twierdząc, że działa zgodnie z prawem międzynarodowym, odrzuciła wszystkie oskarżenia wysuwane przez Zachód.

Opublikowany w 2019 roku końcowy raport ONZ w sprawie użycia broni chemicznej w syryjskiej Dumie w 2018 roku stwierdził, że na miasto to zrzucone zostały dwa pojemniki zawierające chlor, w wyniku czego zginęły 43 osoby. Wcześniej, według ONZ, syryjskie siły rządowe trzykrotnie użyły broni chemicznej przeciwko ludności cywilnej.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl