Syryjscy Kurdowie zaproszeni na piątek do Moskwy na rozmowy z Ławrowem

Syryjscy Kurdowie z Partii Unii Demokratycznej (PYD) poinformowali, że zostali zaproszeni na piątek do Moskwy na spotkanie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Obecności Kurdów na rozmowach w Astanie sprzeciwiała się Turcja.

Przedstawiciel głównego ugrupowania politycznego syryjskich Kurdów Abd Salam Ali powiedział w czwartek rosyjskiej agencji RIA-Nowosti, że reprezentant PYD przyjedzie na spotkanie z Francji, a on sam również „być może będzie obecny”.

„Chcielibyśmy omówić rozmowy między Syryjczykami, które odbyły się w Astanie, i omówić udział przedstawicieli PYD w negocjacjach w Genewie, przewidzianych na 8 lutego pod egidą ONZ” – dodał.

Turcja, która uważa PYD za organizację terrorystyczną, zdecydowanie odrzucała możliwość udziału syryjskich Kurdów w rozmowach w Astanie, w stolicy Kazachstanu, które zakończyły się we wtorek bez wyraźnego postępu.

Ławrow oświadczył tymczasem, że dzięki tym negocjacjom perspektywy rozwiązania konfliktu syryjskiego są „dobre”, pod warunkiem „pracy, pracy i jeszcze więcej pracy”.

Negocjacje w Astanie zgrupowały po raz pierwszy od początku konfliktu w Syrii przedstawicieli reżimu i ugrupowań zbrojnych walczących z Baszarem el-Asadem. Rebelianci nie zostali jednak zaproszeni do Moskwy na spotkanie z Ławrowem, który w środę poinformował, że zaprosił syryjską opozycję, aby omówić rozmowy w Astanie. Wielu przedstawicieli opozycji, w tym członkowie Syryjskiej Koalicji Narodowej, głównej formacji opozycji na uchodźstwie, nie potwierdzili jeszcze, czy udadzą się w piątek do Moskwy.

Agencja AFP przypomina, że przedstawiciele syryjskiej opozycji już kilka razy byli przyjmowani w Moskwie, lecz nie dotyczy to rebeliantów kontrolujących część terytorium Syrii, gdzie wojna spowodowała już 310 tys. ofiar śmiertelnych i zmusiła do uchodźstwa miliony Syryjczyków.

PAP/RIRM

drukuj