fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Sprawozdanie PO ws. SKOK przyjęte przez podkomisję

Podkomisja ds. SKOK zakończyła swoją pracę i przyjęła sprawozdanie zaproponowane przez Platformę Obywatelską. Wśród wniosków jest postulat o powołanie komisji śledczej.

O przyjęciu sprawozdania zdecydowała większość głosów 7 do 5. Na „nie” głosowali byli posłowie PiS-u i Zjednoczonej Prawicy, którzy przedstawili własny projekt sprawozdania. Projekt diagnozował obecny stan prawny dotyczący SKOK i proponował lepsze rozwiązania, jednak ten dokument nie uzyskał większości.

Według polityków PO Komisja śledcza miałaby zbadać m.in. nieprawidłowości w procesie stanowienia prawa dotyczącego SKOK, rolę poszczególnych osób w tworzeniu tego systemu oraz „możliwości zaistnienia sytuacji korupcyjnych”.

Poseł Andrzej Romanek z KP ZP mówi, że te wnioski wskazują na mocny podtekst polityczny, a daleko odbiegają od kontekstu merytorycznego.

– Platforma proponuje pewne rozwiązania, które nie mają istotnego znaczenia. Rekomenduje powołaniem komisji śledczej w tych badaniach, w funkcjonowaniu całego systemu SKOK, ale już jakby wskazania co do tej rekomendacji ewidentnie uderzają w opozycję, szczególnie w Prawo i Sprawiedliwość. Platforma (…) chce ten wątek wykorzystywać politycznie, chociaż żadnych podstaw merytorycznych ku temu absolutnie nie ma – ocenia Romanek.

Teraz sprawozdaniem podkomisji ws. SKOK zajmie się sejmowa komisja finansów. Samą podkomisję powołano w marcu, w szczycie kampanii prezydenckiej. Powodem były publikacje prasowe dotyczące twórcy SKOK i byłego polityka PiS-u Grzegorza Biereckiego. Według „Wprost” i „Gazety Wyborczej”, miał on wyprowadzić kilkadziesiąt milionów złotych do spółki, której dziś jest właścicielem i prezesem”. Bierecki oświadczył, że zarzuty podnoszone w publikacjach to kłamstwa.

RIRM

drukuj