Premier Morawiecki: Chcemy oddać naszym dzieciom Polskę z czystszym powietrzem

Chcemy oddać naszym dzieciom Polskę w stanie lepszym pod wieloma względami, również z czystszym powietrzempowiedział premier Mateusz Morawiecki. W Warszawie szef rządu uczestniczył dziś w posiedzeniu komitetu sterującego krajowego programu Czyste Powietrze.

Na konferencji Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd sprawę smogu traktuje bardzo poważnie przez cały rok i wskazał, że prowadzone są prace nad szeregiem kompleksowych rozwiązań, które mają poprawić jakość powietrza w Polsce. Wśród najważniejszych zadań szef polskiego rządu wymienił proces termomodernizacji budynków.

Zdajemy sobie sprawę z podstawowego problemu związanego ze smogiem, z konieczności pomocy tym osobom, które mają nieocieplone budynki, w których mieszkają i których nie stać na poprawę izolacji. Dlatego w ciągu najbliższych 10 lat przeznaczymy na termomodernizację 25-30 mld zł. To jest bezprecedensowa kwota, która zupełnie zmieni w ciągu najbliższych kilku lat jakość powietrza, ponieważ izolowany, ocieplony dom zużywa ok. 50 proc. mniej energii cieplnej do ogrzewania. Jest to więc skórka warta wyprawki – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z zapowiedziami rządu prace nad nowym programem antysmogowym mają się wkrótce zakończyć. Będzie on skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych na gruntowną termomodernizację z jednoczesną wymianą źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne. W jego skład wchodzą również m.in. przepisy przygotowane w resorcie energii, a dotyczące wprowadzenia norm jakości dla sprzedawanego węgla.

Jak alarmują eksperci, 12 procent zgonów w Polsce jest powiązanych ze smogiem. To około 45 tysięcy osób rocznie. [czytaj więcej]

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl