Jastarnia: Dziś 10. Bałtycki Maraton Brzegiem Morza

W Jastarni już po raz dziesiąty pobiegnie dziś „Bałtycki Maraton Brzegiem Morza”. Plaża półwyspu helskiego stanie się też areną dla „VI Bałtyckiego Półmaratonu Brzegiem Morza”. 

To jedyny w Polsce i drugi w Europie bieg, który odbywa się w całości na morskiej plaży. Jego trasa liczy 42 km. W ramach półmaratonu można przebiec dystans o połowę krótszy. Na najmłodszych czekają biegi na dystansach 200 i 500 metrów. Dodatkową atrakcją będą zmagania żeglarzy w corocznej walce o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni, wskazała, że wydarzenia w Jastarni promują obszary nadmorskie.

Wyjątkowość naszego biegu polega na tym, że trasa maratonu – 42,195 m – w pełni przebiega po morskiej plaży. Jest to jedyny w Polsce i jeden z niewielu na świecie takich maratonów. Jest on organizowany przez nas przede wszystkim w celu promocji walorów i promowania zrównoważonego rozwoju Półwyspu Helskiego oraz wszystkich obszarów nadmorskich – powiedziała Magdalena Kierzkowska.

Patronat honorowy nad bałtyckim maratonem sprawuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Nagrody dla zwycięzców zmagań ufundował prezydent Andrzej Duda.

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Morski w Gdyni i miasto Jastarnia. Pierwszy Bałtycki Maraton Brzegiem Morza odbył się w 2010 roku. Został zorganizowany z okazji 90–lecia Urzędu Morskiego w Gdyni.

RIRM

drukuj