fot. PAP/EPA

Andrzej Duda na Węgrzech: kryzys imigracyjny najpoważniejszym problemem UE

Trwa trzydniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech. To kontynuacja spotkań polskiego prezydenta poprzedzających szczyt NATO w Warszawie.

Po przyjeździe do Budapesztu, prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy Pomniku Katyńskim. Dziś spotkał się z prezydentem Węgier Janosem Aderem.

Jednym z tematów ich rozmów był rozwój komunikacji drogowej i infrastruktury energetycznej między państwami. Rozmowy poświęcone były też polityce migracyjnej, polityce wschodniej oraz reformie Unii Europejskiej.

W przemówieniu prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Europa poważnie podejdzie do kwestii rozwiązania kryzysu imigracyjnego.

Biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej dzisiaj znajduje się w związku z tym Grecja,  niewątpliwie  jest to absolutnie najpoważniejszy problem, z jakim styka się dzisiaj Unia Europejska. Chyba wszyscy wiemy, że brak konkretnych postanowień i konkretnych działań w tej sprawie będzie tylko prowadził do pogłębiania się kryzysu. A zarówno mnie, panu prezydentowi i naszym rządom ogromnie zależy na tym, aby wielka wartość, jaką dla naszych narodów przyniosła Unia Europejska, czyli wolność przemieszczania się i strefa Schengen, nie została zatracona. To jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, kiedy Unia jako całość będzie prowadziła zdecydowaną i konkretną politykę – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Węgier przekonywał, że Grupa Wyszehradzka w ostatnim roku bardzo skutecznie działała w kwestii rozwiązania kryzysu imigracyjnego. Jak powiedział,  to ona w znacznej mierze przyczyniła się do tego, że Unia dzisiaj już otrzeźwiała.

Jeszcze dziś prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami polskiego biznesu i z Polonią. W wizycie towarzyszy mu pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Jutro w programie planowane jest m.in. spotkanie z węgierskim premierem Viktorem Orbanem oraz udział w inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.

RIRM

drukuj