fot. fot. PAP/EPA

PKWP przekazało 4 mln zł dla prześladowanych syryjskich chrześcijan

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazało ponad 4 mln zł na rzecz prześladowanych chrześcijan w Syrii. Za pozyskane środki zakupiono ciepłą odzież oraz podstawowe środki żywności i lekarstwa.

Zbiórka do puszek odbyła się w polskich kościołach 7 listopada ubiegłego roku w ramach Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Prowadzona była także akcja SMS-owa. Pozyskane w ten sposób środki zostały przekazane księżom biskupom, którzy opiekują się uchodźcami, a także miejscowej gospodarce, poprzez wsparcie lokalnych firm.

W ramach pomocy Kościół sfinansował m.in. leczenie chorych, zakup leków oraz renowację zniszczonych domów.

Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji PKW, mówi, że biskupi przekazali także ok. 16,8 tys. koszyków z podstawowymi produktami spożywczymi.

– Jeden z projektów skupiał się na zbiórce ciepłych butów dla dzieci i odzież dla dorosłych. Projekty trwają czasem kilka miesięcy. (…) Ci ludzie potrzebują jakiejś stabilizacji. Wiele z nich to też bardzo duże (finansowo) projekty. To jest wyżywienie kilkunastu tysięcy rodzin. Polegają one na tym, że rodzina otrzymuje paczkę żywnościową o wartości ok. 60 dolarów. Ta paczka pozwala im przetrwać, w zależności od liczebności tej rodziny, na trzy, cztery tygodnie. To jest ryż, olej – rzeczy, które można przechować bez lodówki. Bo pamiętajmy, że często w jednym mieszkaniu mieszka po kilka rodzin. A ci, którzy uciekli np. z Aleppo, nie mając nic, wynajmują czasem bardzo skromne pomieszczenia – czasami nawet garaże – w tych rejonach, gdzie jest ciut lepiej, czyli np. w Damaszku – tłumaczy ks. prof. Waldemar Cisło.

W Syrii żyje 12 mln osób wymagających natychmiastowej pomocy humanitarnej. Z powodu konfliktu na terenie Syrii, ok. 8 mln jej obywateli zostało wysiedlonych, a 3 mln uciekło do krajów sąsiednich.

RIRM

drukuj