fot. RadioMaryja.pl

Katolicy w Polsce są dyskryminowani

Katolicy w Polsce są dyskryminowani wynika z raportu „Wolność religijna w świecie. Raport 2014”. Dokument przygotowało Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Organizacja jako przykład podaje brak reakcji władz na darcie Biblii przez zadeklarowanego satanistę Adama Darskiego ps. Nergal i profanacje krzyża przez występującego nago pseudoartystę.

Ponadto – jak czytamy w raporcie – rozpowszechnianie antyklerykalnych opinii wydaje się iść w parze z próbami ograniczenia katolikom dostępu do mediów.

Przypomniano starania TV Trwam o miejsce na cyfrowym multipleksie.

Ksiądz Waldemar Cisło, szef polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia podkreśla, że raport pisały osoby, które z zewnątrz patrzą na nasz kraj.

– Zwrócono uwagę na kilka takich aspektów jeśli chodzi o wolność religijną. Utrudnienie polskim katolikom dostępu do mediów. Jedna telewizja nie mogła dostać miejsca na multipleksie i 2,5 mln ludzi musiało podpisywać protest i organizować marsze, żeby to miało miejsce. To budzi dość duży niepokój jeśli chodzi o podejście. Z jednej strony 95 proc. katolików, a z drugiej strony takie trudności jeśli chodzi o dostęp do mediów, który powinien być równy dla wszystkich podmiotów życia publicznego. Kolejny taki aspekt, który w kontekście Polski jest ważny, to postępująca laicyzacja zachodnich gremiów politycznych, które nie widzą tutaj żadnego problemu. To najbardziej uderza w kontekście polskim – powiedział ks. Waldemar Cisło.     

Raport obejmuje okres od października 2012 roku do czerwca tego roku. Analizie poddano 196 krajów. Dokument został przygotowany przez naukowców i dziennikarzy.

czytaj raport [język angielski]

RIRM

drukuj