Światowy Indeks Prześladowań 2014 Open Doors

8 stycznia br. międzynarodowe dzieło chrześcijańskie Open Doors jak co roku opublikowało Światowy Indeks Prześladowań, czyli listę 50 krajów, gdzie dochodzi do największych prześladowań chrześcijan.

Dwunasty rok z rzędu Korea Północna otwiera listę hańby. Totalitarny system zniewolenia niszczy godność ludzką w ogóle, jednak to chrześcijanie cierpią najbardziej, skoro spośród liczby więźniów obozów koncentracyjnych szacowanej na 200 tysięcy, aż 50 tysięcy to chrześcijanie.

Jednak już po Korei Północnej kolejne kraje prześladowań to świat islamu. W pierwszej dziesiątce jest aż dziewięć państw islamu, zarówno sunnickiego, jak i szyickiego. Za Koreą Północną znajdują się Somalia, Syria, Irak, Afganistan, a więc państwa zanurzone w wojnach, Arabia Saudyjska, Malediwy, Pakistan, Iran i Jemen. To czołówka prześladowców. W 36 krajach z listy widoczny jest ekstremizm islamski, który stanowi główną bazę dla deptania praw człowieka. Znamienne jest także i to, że wśród wrogów Chrystusa znalazły się kraje, które niedawno przeszły proces zwany arabską wiosną, Libia (13. miejsce), Egipt (22. miejsce) czy Tunezja, gdzie się wszystko zaczęło (30. miejsce).

Zjawisko prześladowań wyznawców Chrystusa, według ekspertów Open Doors, się nasila. Szczególnie dotyka ono Afryki, nawet Czarnego Lądu, o czym świadczy obecność Sudanu (11.), Erytrei (12.), Nigerii (14.), Republiki Środkowoafrykańskiej (16.), Kenii (43.), Tanzanii (49.) czy Nigru (50.).

Jednak wyznawcy Chrystusa, co widoczne na liście hańby Open Doors, doświadczają ucisku także w Azji, a przyglądając się realiom religijnym w krwawej pięćdziesiątce, oprócz islamu, są tu przedstawiciele zarówno hinduizmu (Indie), buddyzmu (Sri Lanka, Bhutan, Myanmar/Birma), komunizmu (Chiny, Laos, Wietnam) czy różnych dyktatur (Uzbekistan, Turkmenistan, Tadżykistan).

Autorzy raportu podkreślają, że indeks obejmuje dane ze wszystkich państw, które odnoszą się do przestrzegania prawa do wolności religijnej na pięciu obszarach: w sferze prywatnej, w środowisku rodzinnym, w społeczeństwie, na poziomie narodowym oraz politycznym. Do tego dochodzą dane na temat stopnia przemocy, jaki występuje w konkretnym kraju, co stanowi niejako szósty punkt do prowadzenia metodologicznych analiz. Chrześcijanie doznawali przemocy przede wszystkim w następujących krajach: w Republice Środkowoafrykańskiej, Syrii, Pakistanie, Egipcie, Iraku, Myanmarze (Birmie), Nigerii, Kolumbii, Erytrei oraz Sudanie.

Open Doors doniosło także o przerażającym fakcie, mianowicie, że liczba zabitych chrześcijan z powodu wiary w Jezusa w porównaniu z ubiegłym rokiem podwoiła się i wyniosła 2123 osób. Jest to oczywiście liczba pewna, którą dzieło może udokumentować, ale szacunki zabijanych męczenników są zdecydowanie wyższe. Najwięcej chrześcijan zginęło w Syrii, następnie w Nigerii, w Pakistanie oraz Egipcie, Kenii, Angoli, Nigrze i Republice Środkowoafrykańskiej.

Koordynator Open Doors w Polsce Maciej Maliszak powiedział, że Światowy Indeks Prześladowań ma uwrażliwić chrześcijan z Zachodu na krzywdę ich sióstr i braci w wierze. Wzbudzić ich świadomość, zachęcić do modlitwy, do niesienia konkretnej pomocy. „Lista ta jest dzwonem, który bije na alarm, ponieważ to zjawisko wzrasta i należy wzmóc wysiłki w niesieniu pomocy uciskanym chrześcijanom”, powiedział portalowi „Naszego Dziennika”.

Open Doors jest międzynarodowym dziełem chrześcijańskim, które działa od 1955 r. i realizuje swoją misję w 50 krajach prześladowań chrześcijan. Wszystko zaczęło się w Warszawie, gdy młody misjonarz z Holandii, brat Andrew, przyjechał na Kongres Młodzieży Komunistycznej w 1955 r., aby głosić Chrystusa za Żelazną Kurtyną. Dopiero w Polsce dowiedział się, że chrześcijanie i Kościół są prześladowani. Postanowił więc im pomóc.

I tak od 1955 r. Open Doors wspiera duchowo i materialnie prześladowanych wyznawców Chrystusa, dostarcza im Biblie, chrześcijańską literaturę, prowadzi kursy i projekty samopomocowe, dodaje otuchy więźniom, pomaga rodzinom zamordowanych męczenników. Open Doors informuje opinię publiczną o prześladowaniach chrześcijan w XXI wieku, prowadzi wykłady, wydaje publikacje, zachęca do modlitwy za dotkniętych prześladowaniami. Każdego roku Open Doors publikuje Światowy Indeks Prześladowań, w którym ukazuje 50 krajów należących do największych prześladowców wyznawców Jezusa Chrystusa. Cała lista Open Doors znajduje się tutaj.

Dr Tomasz M. Korczyński

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl