By Unknown, published by Iraqi government, vectorized by User:Militaryace based on the work of User:Hoshie - This image is based on the CIA Factbook, and the website of Office of the President of Iraq, vectorized by User:MilitaryaceSee also Flags of the World - Iraq.Also in use as current Air Force roundel seen here, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=433202

Prześladowanie chrześcijan w Iraku

Odkąd w Iraku pojawiły się bojówki samozwańczego tzw. Państwa Islamskiego,  liczba chrześcijan w tym kraju znacząco spadła. Ludzie uciekają do Kurdystanu. Pomaga im tamtejszy Kościół.

Samozwańcze Państwo Islamskie zaczęło prześladować chrześcijan w Iraku w 2014 roku.

– To wtedy prześladowali dużo chrześcijan z Niniwy i po prostu przekazali im: albo mają zmienić wiarę na islam, albo płacić duże podatki albo opuścić domy. Po prostu mieli trzy dni, żeby uciekać – mówi mieszkanka Iraku Maryam Kurda.

Muzułmanie stanowią 90 procent społeczności i rządzą całym krajem. Mniejszości etniczne oraz religijne nie mają zapewnionych należnych im praw.

– W Karakoszu też atakowali i zniszczyli bibliotekę, gdzie chrześcijanie mieli dostęp do czytania książek, do wiedzy, sztuki, rozwijania się – wskazuje Maryam Kurda.

Odkąd dżihadyści rozpoczęli prześladowania, liczba chrześcijan znacząco spadła. W całym Iraku jest 300 tysięcy rodzin chrześcijańskich. Dlatego ze względu na swoją wiarę ludzie zaczęli uciekać w miejsca zamieszkiwane przez Kurdów na północy Iraku.

– Dużo chrześcijan z Syrii, tak z 800 rodzin, nie ma miejsca, aby żyć w Erbilu, bo są w obozie. Nie mają dostępu do edukacji, nie mają pracy. Po prostu żyją tam, bo ludzie im pomagają – zaznacza Maryam Kurda.

Wielu chrześcijan nie może wrócić do swoich domów, bo są całkowicie zniszczone. Największym problemem jest brak dostępu do edukacji. Chrześcijanom pomaga Kościół na czele z ks. abp. Baszszarem Wardą.

– Pomagaliśmy im, żeby mieli jedzenie, odzież, żeby mieli gdzie spać – tłumaczy Maryam Kurda.

Sytuacja chrześcijan na północy Iraku jest nieco lepsza niż w pozostałym obszarze kraju.

– W Kurdystanie mają prawo do chodzenia do Kościoła. Rząd kurdyjski też robi wolne w święto Bożego Narodzenia, mamy wolny dzień – podkreśla Maryam Kurda.

Jednak chrześcijanie nadal żyją w strachu.

– Nie wiedzą, co będzie na drugi dzień. Na przykład dzisiaj jest spokój, ale jutro nie wiadomo – mówi Maryam Kurda.

Więcej na temat sytuacji chrześcijan w Iraku będzie można usłyszeć podczas jutrzejszego spotkania  w krakowskich Polach Dialogu. Początek o godzinie 19.00.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl