CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48138

Przed Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu zostanie zaprezentowany raport o prześladowaniu chrześcijan na całym świecie

Późnym wieczorem przed Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu zostanie zaprezentowany raport o prześladowaniu chrześcijan na całym świecie.

Wydarzenie wpisuje się w ogólnoświatową inicjatywę „Red Week”. Świątynia w Poznaniu zostanie podświetlona na czerwono. Ma to podkreślić cierpienie chrześcijan prześladowanych za wiarę. Jest to także wyraz solidarności z nimi.

Ks. prof. Waldemar Cisło powiedział, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie.

Dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwrócił uwagę, że raport koncentruje się na sytuacji wiernych w Iraku, Syrii, ale też m.in. w Korei Północnej czy Indiach. Dokument dotyczy lat 2017 – 2019.

– Raport w tym roku zwraca uwagę na to, że oprócz tych miejsc, które są nam znane, jak Syria, Irak czy generalnie Bliski Wschód, gdzie od kilku lat mamy problem z wojną i ze zmniejszającą się liczbą chrześcijan – jako przykład podaję zawsze Irak, gdzie przed wojną było 1,5 mln chrześcijan, dzisiaj mamy około 200 tys. – niestety w tym raporcie zwracamy uwagę na tzw. systemy prawne niektórych państw, które sprawiają, że chrześcijanie są prześladowani. Tutaj zaliczamy m.in. takie kraje, jak Korea Północna, Birma, Pakistan, Chiny i dołączyły do tego Indie – wskazał ks. prof. Waldemar Cisło.

Osobom zgromadzonym przed Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu o godz. 19.00 będzie towarzyszyć wspólna modlitwa, którą poprowadzi ks. bp Damian Bryl. Głos zabiorą także wierni z Iraku i Nigerii.

Za organizację wydarzenia odpowiada Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Wcześniej podobne akcje odbyły się m.in. w Rzymie, Londynie oraz Paryżu.

RIRM

drukuj