fot. PAP/EPA

Trwa dramat chrześcijan na Bliskim Wschodzie

W Libanie chrześcijanie zmagają się z ogromnymi prześladowaniami. Przez to, że wierzą w Jezusa Chrystusa stracili już niemal wszystko, swoje domy i rodziny.

Trwający od 2011 roku konflikt spowodował też, że granice Libanu są otwarte dla syryjskich uchodźców. Obecnie w Libanie jest ich 1 mln 600 tys.

O dramatycznej sytuacji chrześcijan w Libanie mówił w „Polskim Punkcie Widzenia” ks. Paul Karam, dyrektor Caritas w Libanie.

– Chrześcijanie czują się zagrożeni przez samą swoją wiarę i wolność. Chrześcijanie w Iraku stracili wszystko: swoje domy, swoje rodziny, swoje kościoły uciekając na północ Iraku do Ibilu. Chrześcijanie są na pierwszej linii w Libanie. Oni gwarantują obecność chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Chrześcijanom w Egipcie, Palestynie i  Iraku, bardzo zależy na obecności chrześcijan w Libanie. Oni są pewną gwarancją – powiedział ks. Paul Karam.

Jeden z patriarchów w Libanie powiedział, że Bliski Wschód nie będzie arabski, a muzułmański jeśli zabraknie w nim chrześcijan. Zagrożenie w Libanie jest bardzo duże. Pomiędzy uchodźcami znajdują się również islamiści, którzy pracują i działają szczególnie tam gdzie są bardzo duże skupiska syryjskich uchodźców na północy Libanu, w dolinie Beka.

Państwo nie jest w stanie tego kontrolować – powiedział ks. Paul Karam. Przypomniał też, że mniej więcej miesiąc temu 3 libańskich żołnierzy zostało zamordowanych przez islamistów, którzy wprowadzają broń do skupisk syryjskich uchodźców. To niestety kreuje nienawiść, a także zamknięcie tych ludzi, którzy otworzyli swoje serca i domy dla uchodźców.

– Trwający od trzech lat konflikt sprawił, ze granice Libanu są otwarte dla uchodźców. Dziś jest milion sześćset tys. uchodźców syryjskich w Libanie, 500 tys. Palestyńczyków, którzy żyją tam od 60 lat w obozach, 400 tys. pracowników – szczególnie ze Sri Lanki z Afryki, a także 450 rodzin chrześcijańskich, które przyjechały z Iraku oraz 10 rodzin Jazydów, którzy również uciekli z Iraku – poinformował ks. Paul Karam.

Populacja Libanu to 4 mln osób. A Ponad 1/3 mieszkańców Libanu to uchodźcy syryjscy.

 

TV Trwam News

drukuj