Prześladowani za wiarę

Święta Bożego Narodzenia są szczególnym czasem radości dla wszystkich chrześcijan. Przybywa jednak miejsc, gdzie wyznawcy Chrystusa nie mogą w ogóle świętować lub jest to bardzo utrudnione. Szacuje się, że prześladowania dotykają 100 milionów osób na całym świecie.

Coraz gorzej jest na Bliskim Wschodzie, gdzie skrajne organizacje islamskie dążą do całkowitego unicestwienia chrześcijaństwa. Miejscem prawdziwej golgoty chrześcijan stały się Syria i Irak, opanowywane przez bojowników Państwa Islamskiego. Mordują oni innowierców i niszczą wszelkie ślady chrześcijaństwa.

– To „oczyszczanie” terenu Syrii i Iraku z wszelkich śladów po chrześcijaństwie jest prowadzone w sposób bardzo brutalny. Jest to coś, co każdego z nas bardzo boli – szczególnie Syryjczyków i Irakijczyków, którzy są bardzo dumni z tego, że są chrześcijanami – mówi ks. Tomasz Grzyb z papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Ostatnie lata przyniosły bardzo niepokojące zmiany. Kraje islamskie zamykają się na inne wyznania i brutalnie je wypychają. Tak jest m.in. w Arabii Saudyjskiej, Egipcie, Iranie i Pakistanie.

Także Afryka jest areną nieustannych prześladowań chrześcijan – szczególnie w miejscach, gdzie większość stanowią wyznawcy Islamu. W Nigerii skrajna islamska organizacja Boko Haram chce stworzyć państwo wyznaniowe. Zabijają chrześcijan, porywają dziewczynki i kobiety, aby je poślubić lub sprzedać. Organizują również zamachy na kościoły, także w czasie świąt Bożego Narodzenia. Tak było w ubiegłych latach.

– W obliczu tych ataków, tych nieszczęść, tych bomb, nasza wiara jest ciągle mocna, nasze kościoły są ciągle pełne. Dajemy sobie nawzajem nadzieję jako ludzie wierzący – podkreślał ks. abp Ignatius Ayau Kaigama, przewodniczący Konferencji Biskupów Nigerii.

W Somali i Kenii chrześcijan prześladują członkowie organizacji Al-Shabaab, którzy dopuszczają się brutalnych morderstw. Wyznawcy Chrystusa w ukryciu muszą świętować także w wielu krajach Azji, m.in. w Chinach, Wietnamie, Indiach i Korei Północnej. Tam spotykają się z prześladowaniami ze strony hinduistów lub komunistycznych władz. Chrześcijanie spotykają się z przemocą również w Ameryce Łacińskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl