fot. PAP/EPA

Ataki na chrześcijan w Nigerii coraz bardziej agresywne

Ataki na chrześcijan stają się coraz bardziej agresywne – poinformował nigeryjski ksiądz John Bakeni. W tym kraju gwałtownie narasta terroryzm wobec wyznawców Chrystusa. Służby publiczne nie zapewniają im dostatecznej ochrony. Radykalni muzułmanie dążą do islamizacji kraju.

Wielu chrześcijan zostaje bez środków do życia po atakach terrorystycznych. Niszczone są wioski, a wewnętrzni uchodźcy nie mają się gdzie podziać. Wierność Ewangelii w Nigerii wymaga męstwa i heroizmu.  Wyznawców Chrystusa atakują islamiści z Boko Haram oraz muzułmańscy pasterze Fulani.

– „The Christian Post” mówi dzisiaj, że do 2018 roku pasterze Fulani wymordowali kilka tysięcy chrześcijan. Ta walka to nie tylko walka z chrześcijaństwem, ale również walka o tereny rolne. Pasterze Fulani chcą przejmować całe wioski. 2019 rok również nie brzmi obiecująco – tylko w lutym i marcu pasterze Fulani zabili 120 chrześcijan. Dalej w marcu atakując dwie kolejne wioski zabili 52 chrześcijan – mówił Marcin Cieniawski ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Na niektórych obszarach wiejskich rolnicy nie są już w stanie uprawiać ziemi, ponieważ boją się utraty życia lub porwania. Terror islamistów kosztował już życie ponad 20 tys. osób, a setki tysięcy zmusił do ucieczki. Grupa Boko Haram terroryzuje też mieszkańców sąsiedniego Kamerunu.

– Nigeria to kolejny kraj, skąd dochodzą sygnały o prześladowaniu chrześcijan. Wcześniej mieliśmy do czynienia z sygnałami z Bliskiego Wschodu; od paru lat chrześcijanie również prześladowani są w Syrii; prześladowani są chrześcijanie w Iraku, gdzie przez wiele lat cieszyli się względną tolerancją, nawet w czasach Saddama. O prześladowaniach chrześcijan możemy także słyszeć w islamskim Pakistanie oraz w hinduistycznych Indiach. Tych sygnałów jest coraz więcej – zwrócił uwagę

dr Leszek Pietrzak i wskazał, że większą aktywność w ochronie prześladowanych wyznawców Chrystusa powinny wykazać organizacje międzynarodowe.

– Powinniśmy domagać się od takich instytucji, jak Unia Europejska, Komisja Europejska, europejski trybunał w Strasburgu czy wielu innych instytucji europejskich, podjęcia działań – podkreślił historyk.

W Nigerii chrześcijanie mają duże problemy z uzyskaniem zgody na budowę kościołów. Często dochodzi także do porwań, zwłaszcza młodych dziewcząt i zmuszania ich do małżeństw z muzułmanami. Nigeria jest obecnie na 12 miejscu wśród krajów, w których dochodzi do największych prześladowań chrześcijan.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl