fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] K. Ciempka o prześladowaniach na tle religijnym w Nigerii: Nie ma tygodnia bez informacji o porwaniach, grabieżach, a nawet morderstwach popełnionych na chrześcijanach

Jeśli mówimy o Nigerii, to trzeba podkreślić, że nie ma tygodnia bez informacji o porwaniach, grabieżach, a nawet morderstwach popełnionych na chrześcijanach. W ubiegłą niedzielę cały Kościół radował się z Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Właśnie w ten dzień doszła do nas kolejna tragiczna informacja o ataku na kościół św. Franciszka Ksawerego w Nigerii. Ten kraj po raz kolejny doświadcza wielkiego dramatu. Nigeryjscy chrześcijanie są prześladowani. Mamy nadzieję, że cały świat wreszcie usłyszy ich głos i zareaguje – mówił Konrad Ciempka, dyrektor regionalnego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Krakowie, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Na świecie nasilają się krwawe prześladowania chrześcijan. Ostatni atak wymierzony w wyznawców Chrystusa miał miejsce w Nigerii. W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego nieznani sprawcy zamordowali 50 wiernych [czytaj więcej].

– Z naszego raportu wynika, że zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej dochodzi do coraz krwawszych i coraz większych ataków na chrześcijan ze względu na to, iż są ludźmi wierzącymi. Jeśli mówimy o Nigerii, to trzeba podkreślić, że nie ma tygodnia bez informacji o porwaniach, grabieżach, a nawet morderstwach popełnionych na chrześcijanach. W ubiegłą niedzielę cały Kościół radował się z Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Właśnie w ten dzień doszła do nas kolejna tragiczna informacja o ataku na kościół św. Franciszka Ksawerego w Nigerii. Ten kraj po raz kolejny doświadcza wielkiego dramatu. Nigeryjscy chrześcijanie są prześladowani. Mamy nadzieję, że cały świat wreszcie usłyszy ich głos i zareaguje – wskazał Konrad Ciempka.

Dyrektor regionalnego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Krakowie przedstawił, jakie były przyczyny ataku i kto za nim stał.

– Głównymi odpowiedzialnymi są terroryści z islamskiego ugrupowania Boko Haram. Od 2009 roku dążą oni do powstania państwa islamskiego w Nigerii. Sami niejednokrotnie twierdzili, że będą dążyć do tego, aby państwo islamskie w Nigerii powstało. Jednocześnie chcą wyrugować chrześcijaństwo z Nigerii (…). Mówimy jednocześnie o ugrupowaniach plemiennych typu Fulanie, więc podłoża religijne są zauważalne. Tyczy się to zarówno różnych sieci dżihadystycznych, jak i ugrupowań plemiennych, które współpracują z islamskimi ekstremistami – oznajmił gość Radia Maryja.

Także Europa staje się dziś miejscem, w którym chrześcijanie są narażeni na ataki i prześladowania.

– Jako Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie apelujemy do rządów i instytucji europejskich, aby podjęły interwencję w miejscach, w których dochodzi do prześladowań (…). Nasze apele kończą się bardzo różnie. Przykład mieliśmy tydzień temu, gdy Parlament Europejski odrzucił wniosek w sprawie debaty dot. prześladowań chrześcijan w Nigerii (…). Jeśli chodzi stricte o Europę, to zauważamy, że jest coraz więcej ataków na miejsca kultu religijnego, np. we Francji czy w Belgii. W naszym raporcie z zeszłego roku mówiliśmy o tzw. uprzejmych prześladowaniach. Ten termin odzwierciedla stanowienie nowych praw, norm kulturowych, które – jak podkreślił Ojciec Święty Franciszek – skazują religię na cichą ciemność sumienia jednostki. Nowe normy kulturowe zapisane w ustawach powodują, że prawa jednostki do wolności sumienia czy wyznania schodzą na głęboki konflikt z obywatelskim obowiązkiem ich respektowania – podsumował Konrad Ciempka.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Konrada Ciempki można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj