Ks. R. Cyfka: Chrześcijanie dzisiaj są nienawidzeni z tego samego powodu, z którego był też nienawidzony św. Szczepan

W drugi dzień  Świąt Bożego Narodzenia  przypada wspomnienie św. Szczepana. Według Nowego Testamentu, diakon został osądzony przez Sanhedryn i ukamienowany. W czasie egzekucji Szczepan pogodził się ze śmiercią oraz prosił Boga o wybaczenie dla oprawców.

Wytrwałość św. Szczepana, jego odwaga i heroiczna miłość do Chrystusa powinny być dla chrześcijan wzorem do naśladowania i konsekwentnego głoszenia Ewangelii. Tak jak za pierwszych chrześcijan, tak również teraz mamy problem z uciskaniem wyznawców Jezusa Chrystusa.

Ks. Rafał Cyfka ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypomina słowa papieża Franciszka, który rok temu przyznał, że przyczyny prześladowań współczesnych chrześcijan są podobne do tych z czasów życia Chrystusa.

– Nie zmienia się motywacja prześladowania chrześcijan. Przed rokiem papież Franciszek zauważył, że chrześcijanie dzisiaj są nienawidzeni z tego samego powodu, z którego był też nienawidzony św. Szczepan, patron dnia dzisiejszego. Stąd też właśnie doświadczamy tego na nowo, że ta ciągłość i prześladowanie chrześcijan – też tej nienawiści, która jest kierowana w stosunku do chrześcijan – nie zmienia się od dwóch tysięcy lat. Powoli będziemy robić bilans tego roku, ale wiemy już, że na pewno nie będzie on różny od poprzednich lat. Statystyki i dane chrześcijańskich męczenników – tego roku –  i nienawiści wobec wspólnoty chrześcijan, będzie podobna do lat ubiegłych, co niestety jest dla nas powodem wielkiego cierpienia i wielkiego smutku – powiedział ks. Rafał Cyfka.

Kapłan dodał jednak, że niezmiernie cieszy się z polepszenia sytuacji w Syrii. Powodem do zadowolenia jest również upadek tzw. Państwa Islamskiego.

Chrześcijaństwo jest dziś najbardziej prześladowaną religią na świecie. Według danych Open Doors ponad 200 mln chrześcijan cierpi z powodu wysokiego stopnia prześladowań.

RIRM

drukuj