fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Polska razem z USA pomoże prześladowanym chrześcijanom na Bliskim Wschodzie

Polska we współpracy z Amerykanami pomoże prześladowanym chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Obecnie strony prowadzą negocjacje warunków umowy na pilotażowy projekt z Agencją Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego. Instytucja jest światowym gigantem w dziedzinie pomocy rozwojowej.

Zgodnie z założeniem, prześladowani chrześcijanie otrzymają wsparcie zarówno edukacyjne, jak i finansowe.

Michał Woś, minister ds. pomocy humanitarnej, poinformował, że pierwsze wspólne projekty pomocowe będą realizowane w najbliższym czasie.

– Zostało już podpisane memorandum zapowiadające współpracę i przewidujące już potem podpisanie szczegółowych umów. Wkrótce będziemy – mam nadzieję – finalizować już pierwsze umowy. Polska zgłosiła kilkanaście projektów do współpracy międzynarodowej właśnie ze Stanami Zjednoczonymi, które USA dofinansowały, a z naszą pomocą byłyby one realizowane. Spośród tych kilkunastu projektów na tym etapie USA wybrało roboczo jeden do pilotażowego wdrożenia. Jeżeli ten pilotażowy projekt przejdzie tak, jak powinien przejść, będzie wszystko zgodnie z planem, zgodnie z założeniami, wówczas rozszerzymy współpracę na kolejne projekty – powiedział Michał Woś.         

Skala prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie wciąż rośnie. Jeszcze przed konfliktami w Iraku żyło ich blisko 1,5 mln. Obecnie pozostało 200 tys. Z kolei w Aleppo przed wojną mieszkało 180 tys. chrześcijan, a teraz już tylko 32 tys.

W ubiegłym roku Polska na pomoc humanitarną przeznaczyła 2,8 mld zł. Wsparcie trafia nie tylko na Bliski Wchód, ale też m.in. do Afryki.

RIRM

drukuj