Treść dyplomu Benemerenti Ordynariatu Polowego – wyróżnienia przyznanego Księdzu Kardynałowi Józefowi Glempowi

Przez 29 lat pełnił posługę Biskupa najpierw Warmińskiego, a następnie Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego i Gnieźnieńskiego oraz Prymasa Polski. Erygował wiele parafii, ośrodków duszpasterskich i katechetycznych. Troszczył się o rozwój życia konsekrowanego w Polsce. Pełnił funkcję opiekuna duszpasterstwa Polonii zagranicznej i ordynariusza na terenie Polski dla Kościołów obrządku greckokatolickiego i ormiańskiego, a także kustosza relikwii św. Wojciecha.

Przez 23 lata był Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Przewodził także II Synodowi Plenarnemu w Polsce.

Jest członkiem watykańskiej Kongregacji Kościołów Wschodnich, Papieskiej Rady do spraw Kultury, Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i honorowym członkiem Papieskiej Międzynarodowej Akademii Maryjnej. W latach 1993-1998 był członkiem Papieskiej Rady Iustitia et PAX. Przez wiele lat – będąc Wielkim Kanclerzem – sprawował pieczę nad Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Papieskim Wydziałem Teologicznym w Warszawie. Otrzymał kilkanaście doktoratów honoris causa uczelni krajowych i zagranicznych. Jest Wielkim Przeorem Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Posiada honorowe obywatelstwa miast polskich i zagranicznych,

a w uznaniu zasług otrzymał wiele medali, odznaczeń i wyróżnień.

W swoim dorobku posiada liczne publikacje książkowe i prasowe.

Mimo częstych ataków na Kościół katolicki, szczególnie w czasach PRL wiernie bronił wartości podstawowych i godności polskiego katolika.

Pełnił posługę Prymasa – Interreksa w latach stanu wojennego i odebranej Polsce wolności. Wspominamy apel sprzed 26 lat, wypowiedziany 13 grudnia w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście w Warszawie: „nawet za cenę narażenia się na zniewagi(…)nawet gdybym miał boso iść, i na kolanach błagać: Nie podejmujcie walki Polak przeciw Polakowi.”

Stał się wyrazicielem aspiracji i pragnień tych, którym odmówiono prawa głosu – więźniom, internowanym, zepchniętych do podziemia.

W swej posłudze słowa budzi postawy patriotyczne. Osobom dzierżącym ster władzy państwowej, niezmordowanie przypominał o obowiązku służenia całemu Narodowi. Z wielkim wyczuciem i taktem, umiejętnie prowadził dialog ponad podziałami. Zawsze brał w obronę osoby najbiedniejsze i bezrobotne, a swoją działalnością integrował wszystkie środowiska. Skutecznie i ofiarnie działał na rzecz podtrzymywania, przez rozproszonych po całym świecie rodaków, więzi z Ojczyzną, z wartościami polskiego ducha i narodowej kultury.

Z prymasowsko – interreksowego ducha, z poczucia długu wobec przeszłych pokoleń zainicjował budowę Świątyni Opatrzności Bożej, która z powodu zawiłych wydarzeń nie doszła wtedy do skutku.

DYPLOM BENEMERENTI

Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego

przyznaję

Jego Eminencji Księdzu Kardynałowi

JÓZEFOWI GLEMPOWI

Prymasowi Polski,

który pełniąc chwalebną i zaszczytną misję pasterską daje świadectwo najwyższym wartościom, jakimi są prawda i umiłowanie Ojczyzny

+ Tadeusz PŁOSKI

Biskup Polowy Wojska Polskiego

Warszawa, dnia 5 stycznia 2008 roku

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl